شورشیان اوکراین '۱۲۰۰ اسیر را آزاد کردند'

پترو پوروشنکو
Image caption پترو پوروشنکو روز دوشنبه از ماریوپول بازدید کرد

پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین می گوید که شورشیان هوادار روسیه در اوکراین ۱۲۰۰ اسیر را آزاد کرده اند.

او گفت که این افراد در پی آتش بس روز جمعه که شامل مبادله زندانیان بود آزاد می شوند.

او در جریان دیداری از شهر استراتژیک ماریوپول در جنوب شرقی کشور که در روزهای اخیر هدف گلوله باران شورشیان قرار گرفته صحبت می کرد.

او ورودش به ماریوپول را با این پیام در توئیتر اعلام کرد: "ماریوپول بخشی از اوکراین است. ما این سرزمین را تسلیم هیچ کس نمی کنیم."

در همین حال اعضای اتحادیه اروپا با اعمال یک مجموعه تازه تحریم ها علیه مسکو که قرار است در روزهای آینده به اجرا گذاشته شود موافقت کرده اند.

هرمان ون رومپوی رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که این تدابیر با هدف "تغییر رفتار روسیه که با اقداماتش باعث بی ثباتی در شرق اوکراین می شود" صورت می گیرد.

اما به گفته کریس موریس خبرنگار بی بی سی اتحادیه اروپا با ۲۸ عضو عمدا در مورد اینکه این تحریم ها چه زمانی به اجرا گذاشته خواهد شد مبهم مانده است تا وقت ارزیابی اجرای آتش بس را داشته باشد.

بخش گاز روسیه در معرض تحریم های تازه اروپا نیست، با این حال شرکت های عمده دولتی مثل روسنفت که قبلا هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته بود در این فهرست است.

روسیه اخطار داده که در صورت اعمال تحریم های تازه اروپا می تواند پروازهای بین المللی در آسمان این کشور را منع کند.

دیپلمات ها می گویند که مجموعه تازه تحریمی همچنین شرکت نفتی ترانسنفت و واحد نفتی شرکت دولتی گازپروم را هم شامل می شود.

ادامه آتش بس

به نظر می رسد که آتش بس عمدتا مراعات شده باشد هرچند رئیس سازمان امنیت و همکاری در اروپا که این طرح را میانجیگری کرد روز دوشنبه آن را "لغزان" توصیف کرد.

پیش از شروع آتش بس، جدایی طلبان پیشرفت های عمده ای در شرق اوکراین داشتند و مناطقی تا چندین کیلومتری اطراف ماریوپول را تصرف کردند.

آقای پوروشنکو در جریان دیدارش از شهر در روز دوشنبه گفت که خط دفاعی اطراف شهر تقویت خواهد شد و شورشیان اگر پیشروی کنند متحمل "شکستی سخت" خواهند شد.

ماریوپول آخرین شهر در ناحیه دونتسک است که هنوز در کنترل دولت اوکراین است و یک بندر استراتژیک در مسیر کریمه که روسیه در ماه مارس آن را به خاک خود ضمیمه کرد به حساب می آید.

روسیه مکررا اتهامات اوکراین و غرب دایر بر ارسال نیرو به دونتسک و لوهانسک برای کمک به شورشیانی که می خواهند یک کشور مستقل تشکیل دهند را رد کرده است.

مطالب مرتبط