حمله پیکارجویان به یک مرکز نیروی دریایی پاکستان

مرکز نیروی دریایی کراچی حق نشر عکس afp
Image caption تصویر متعلق به سال ۲۰۰۶ از مرکز نیروی دریایی کراچی که مورد حمله طالبان قرار گرفته است

پیکارجویان طالبان در پاکستان به یک مرکز نیروی دریایی در جنوب شهر کراچی حمله کرده، یک افسر این نیرو را کشتند و شش نفر از کارکنان آنرا مجروح کردند.

تبادل آتش بین مهاجمان و ماموران نیروی دریایی شش ساعت طول کشید که در جریان آن دو تن از مهاجمان کشته و چهار تن بازداشت شدند.

حمله در آخر شب روز شنبه انجام شده ولی اخبار آن تازه منتشر شده است.

یک گروه از طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

در سال ۲۰۱۱ هم پیکارجویان به یک پایگاه نیروی دریایی حمله کردند.

سخنگوی نیروی دریایی پاکستان می‌گوید که بر اساس اطلاعاتی که چهار پیکارجوی دستگیر شده داد‌ه‌اند، ماموران امنیتی چندین همدست آنها را در سراسر کشور بازداشت کرده‌اند.

این سخنگو گفت که آسیبی به مرکز نرسیده ولی جزئیات بیشتری در باره حمله و حمله‌کنندگان نداد.

شهیدالله شهید، سخنگوی طالبان پاکستان به بی‌بی‌سی گفت که حمله به مرکز نیروی دریایی را این گروه انجام داده‌است.

او همچنین به خبرگزاری فرانسه گفت که افرادی از داخل نیروی دریایی برای این حمله به این گروه کمک کرده و آنها در آینده هم حملاتی علیه نیروهای امنیتی انجام خواهند داد.

شاه‌زیب جیلانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کراچی می‌گوید که متخصصان امنیتی از مدتها پیش نگران نفوذ گروه‌های جهادی در نیروهای ارتش، به خصوص نیروی دریایی بوده‌اند.

طالبان پاکستان در سالهای اخیر چندین حمله اساسی به مراکز نظامی داشته‌اند. علاوه بر حمله سال ۲۰۱۱ به پایگاه دریایی مهران در کراچی، آنها در سال ۲۰۰۹ به یک ستاد فرماندهی ارتش در راولپندی یورش بردند و آن را برای مدت کوتاهی اشغال کردند.

این دومین عملیات نظامی با اهمیت طالبان پاکستان از زمان شروع حمله سنگین نیروهای دولتی علیه آنها در وزیرستان شمالی در ماه ژوئن است. از آن زمان عملیات طالبان کاهش یافته بود.

مطالب مرتبط