گزارش علت سقوط هواپیمای مالزیایی در خاک اوکراین منتشر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption تحقیقات در محل سقوط هواپیما با حضور شبه‌نظامیان جدایی طلب انجام شد

روز سه شنبه، ١٨ شهریور (٩ سپتامبر)، هیات تحقیق پیرامون سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی در خاک اوکراین نتیجه مقدماتی بررسی‌های خود را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که بررسی‌ها نشان می دهد که آثار باقی مانده بر قطعات به دست آمده از لاشه هواپیما در محل سقوط آن در خاک اوکراین "با آسیب‌های ناشی از اصابت تعداد زیادی اشیاء با شتاب زیاد از خارج به بدنه هواپیما انطباق دارد."

براساس گزارش مقدماتی اداره ایمنی پرواز هلند، پراکنده شدن قطعات هواپیما در منطقه‌ای وسیع نشان می‌دهد که هواپیما قبل از برخورد با زمین، در هوا متلاشی شده بود.

روز ١٧ ژوئیه، هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ٧٧٧ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی در مسیر پرواز شماره MH17 از آمستردام، هلند، به مقصد کوالالامپور در مالزی در منطقه‌ای در شرق اوکراین سقوط کرد.

در این سانحه، تمامی دویست و نود و هشت سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند.

هواپیما در استان دونتسک در شرق اوکراین سقوط کرد که در آن زمان شاهد درگیری سنگین بین شورشیان طرفدار روسیه و دولت مرکزی اوکراین بود و هواپیماهای نیروی هوایی اوکراین پیشتر در آن فعالیت داشتند.

در زمان سقوط هواپیما، دولت اوکراین با استناد به استراق سمع مکالماتی که گفته می‌شد بین فرماندهان شورشی صورت گرفته، اعلام کرد که هواپیما هدف اصابت موشک زمین به هوای پیشرفته‌ای قرار گرفته که روسیه در اختیار شورشیان قرار داده بود. منابع غربی نیز سرنگونی هواپیما در نتیجه اصابت موشک زمین به هوا را محتمل دانسته‌اند.

شورشیان اوکراینی و دولت روسیه این نظر را رد کردند و در هر حال، دولت اوکراین را به دلیل تلاش برای مقابله نظامی با جدایی‌طلبان، مسئول نهایی هر گونه عملیات نظامی در منطقه دانستند.

به دلیل تسلط شبه‌نظامیان جدایی‌طلب بر منطقه سقوط هواپیما، ورود کارشناسان بین‌المللی به محل حادثه با تاخیر و همراه با برخی محدودیت‌ها صورت گرفت و گفته شد که احتمال دارد برخی از شواهد مربوط به عوامل ایجاد این سانحه توسط جدایی‌طلبان یا ماموران روسی جابجا یا محو شده باشد.

در ماه مارس سال جاری هم یک فروند هواپیمای مسافربری مالزیایی با حدود دویست و سی و نه مسافر و خدمه در مسیر پرواز از کوالالامپور به مقصد چین ناپدید شد و جستجو برای یافتن نشانه‌هایی از آن هنوز هم ادامه دارد.

مطالب مرتبط