امضای ده سند همکاری میان تاجیکستان و ایران

حق نشر عکس BBC World Service

در جریان دیدار رسمی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از تاجیکستان، ده سند همکاری میان مقامات این دو کشور به امضا رسیده است.

یکی از این اسناد، موافقتنامه همکاری میان وزارتهای امور داخلی (کشور) تاجیکستان و ایران در زمینه "ترتیبات حقوقی و تحکیم امنیت" است که آن را رمضان رحیم‌زاده و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزرای ذیدخل دو کشور، امضا کردند.

آقای رحمانی‌ فضلی با رستم نظرزاده، رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان، نیز یادداشت تفاهمی در زمینه پیشگیری و مبارزه مشترک با تولید و قاچاق مواد مخدر، ماده‌های روانگردان و پیشمایه برای تولید هیروئین امضا کرد.

سراج‌الدین اصلف و محمد جواد ظریف، وزرای خارجه تاجیکستان و ایران نیز برنامه همکاری در زمینه گسترش روابط خارجی امضا کردند.

آقای اصلف همچنین یادداشتی میان کمیته امور زنان تاجیکستان و 'کمیته امداد امام' ایران و یادداشتی میان وزارت کار و تأمین اجتماعی تاجیکستان و کمیته امداد امام را نیز با حسین انواری، رییس این کمیته امضا کرد.

یک یادداشت تفاهم میان مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان و دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران از سوی آقایان محمد جواد ظریف و خدای بیردی خالقنظراف، امضا شد.

یکی از مهمترین اسنادی که میان دو کشور امضا شد، یادداشت تفاهم بین فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران و کمیته زبان و اصطلاحات تاجیکستان است که آن را وزیر خارجه تاجیکستان و علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، امضا کردند.

دو یادداشت تفاهم میان وزارت بهداشت، کمیته جوانان تاجیکستان و کمیته امداد امام نیز امضا شد.

در نهایت امامعلی رحمان و حسن روحانی، رؤسای جمهور دو کشور، بیانیه مشترکی در باره گسترش مناسبات دوجانبه امضا کردند.

پس از امضای این بیانیه آقای روحانی گفت که امنیت تاجیکستان امنیت ایران است و ایران آماده است در زمینه‌های امنیتی و دفاعی به "کشور همزبان و همفرهنگ" تاجیکستان کمک کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این نخستین سفر آقای روحانی به تاجیکستان پس از نشستن او بر کرسی ریاست جمهوری ایران است

وی گفت: "منطقه ما منطقه بسیار حساسی است و ما، متاسفانه، در ماههای اخیر شاهد مشکلات بیشتری در ثبات و امنیت منطقه بودیم، بحث و گفتگو کردیم. ما در این جا اعلام می‌کنیم که ثبات و امنیت تاجیکستان ثبات و امنیت جمهوری اسلامی ایران است و در زمینه مسائل امنیتی و مسائل دفاعی جمهوری اسلامی ایران آماده کمک و آماده اجرای تفاهمات دو کشور در این زمینه است و تاجیکستان به عنوان کشور مهم منطقه صلح و ثبات و امنیتش می‌تواند برای صلح و ثبات کل منطقه هایز اهمیت باشد."

آقای روحانی نگفت که ایران به تاجیکستان در زمینه امنیت و دفاع چه کمکهایی خواهد کرد، اما وی افزود که رؤسای جمهور دو کشور را "بخشهای یک بنای رفیع و بزرگ در این منطقه" می‌دانند و دو کشور تلاش دارند روابط را در همه زمینه‌ها استحکام بخشند.

آقای روحانی، همچنین، به توسعه همکاریها در بخش جهانگردی و همکاریهای دانشگاهی تأکید کرده و گفت که این دو کشور مناظر (موازع) زیبا و تاریخی دیدنی داشته و جهانگردان تاجیک و ایرانی بدون استفاده از خدمت مترجمان از این مناظر (موازع) دیدن خواهند کرد.

وی با اشاره به ساخته شدن نیروگاه سنگتوده ۲ توسط متخصصان ایرانی و افتتاح آن گفت "این به معنای آن نیست که این پایان راه است، این به معنای آغاز راه همکاریهای دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی است. امیدواریم....شاهد اقدامات دیگر برای توسعه این کشور دوستمان باشیم."

به گفته امامعلی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان، در جریان مذاکرات تاکید شد که بخش روابط اقتصادی، شالوده همکاری های جانبین در بخش‌های مختلف است و تصویب برنامه کامل و بلندمدت گسترش همکاری ها می تواند زمینه ادامه منظم آنها شود.

در نظر است فردا آقای روحانی در نشست رؤسای جمهوری ایران، تاجیکستان و افغانستان و بعدا همایش سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه شرکت کند.

وی دیدار رهبران سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان را به عنوان "سه کشور فارسی‌زبان" مهم خواند و گفت که باید اتصالهای اقتصادی میان این سه کشور تقویت داده و به "نزدیکی و وحدت آنها در مسائل اقتصادی و فرهنگی" کمک کرده شود.

ضمنا، امامعلی رحمان و حسن روحانی در کاخ ملت از طریق پخش مستقیم ویدیویی به کار چرخه دوم نیروگاه آبی "سنگتوده-۲" حسن آغاز بخشیدند.

رئیس جمهور ایران صبح روز چهارشنبه ۱۰ سپتامبر برای انجام دیداری رسمی و شرکت در همایش سران کشورهای عضو سازمان همکار شانگهای وارد دوشنبه شد.

ایران در کنار هند، پاکستان و مغولستان در این سازمان از مقام ناظر برخوردار بوده، تا حال درخواست این کشور برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای پذیرفته نشده است.

ایران از نخستین کشورهای جهان است که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخته و در طول این سالها با تاجیکستان در بخشهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همکاریهای تنگاتنگ داشته است.

تا به حال میان تاجیکستان و ایران بیش از ۱۰۰ سند همکاری امضا شده و در ظرف ۱۰ سال اخیر تبادل کالا میان این دو کشور پنج برابر و میزان سرمایه ایرانی در اقتصاد تاجیکستان به طور چشمگیری افزایش یافته است.

مطالب مرتبط