جان کری برای مقابله با 'داعش' با وزرای خارجه عرب رایزنی می‌کند

حق نشر عکس Reuters

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، برای کمک خواستن از کشورهای عرب و ترکیه در مقابله با شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش سابق) به جده عربستان سعودی سفر کرده است.

آقای کری در نشستی با حضور وزیران امور خارجه پنج کشور عضو شورای همکاری‌های خلیج‌فارس به اضافه مصر، عراق، اردن، لبنان و ترکیه به بحث درباره "تروریسم در منطقه، سازمان‌های افراط‌گرایی که پشت آن قرار دارند و راه‌های مقابله با آن" می‌پردازد.

تسهیل پرواز هواپیماهای نظامی آمریکا بر فراز کشورهای منطقه از جمله مسائلی است که آقای کری مطرح می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا هنگام ورود، مورد استقبال سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی قرار گرفت.

یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که پس از طرح مساله تسهیل عبور هواپیماها و حضور نیروهای آمریکایی در کشورهای عرب و ترکیه، جلسه‌ای در سطح وزیران دفاع کشورها برگزار خواهد شد.

یکی از مقام‌های ترکیه هم به خبرگزاری فرانسه گفته است که ترکیه در عملیات رزمی علیه پیکارجویان شرکت نخواهد کرد و اجازه نمی‌دهد که حملات هوایی از طریق پایگاه‌هایی در خاک آن کشور انجام شوند.

'حملات هوایی آمریکا در سوریه'

آمریکا و عربستان سعودی هم درباره چگونگی مواجهه با گروه دولت اسلامی اختلاف‌نظرهایی داشته‌اند.

عربستان سعودی، به همراه برخی کشورهای دیگر، از جمله قطر، از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه، خواهان تجهیز فعالانه گروه‌هایی از مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس‌جمهوری آن کشور بوده‌اند. در مقابل، قدرت‌های غربی این نگرانی را دارند که کمک به گروه‌های مخالفی که 'میانه‌رو' خوانده می‌شوند، در نهایت به تقویت گروه‌هایی نظیر گروه دولت اسلامی بیانجامد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از کنگره خواسته است تا "اختیارات و منابع لازم دیگر برای آموزش و تجهیز" جنگجویان مخالف در سوریه را نیز فراهم کند.

جان کری امیدوار است در سفر خود به خاورمیانه، حمایت کشورهای عرب و ترکیه را از استراتژی باراک اوباما در این زمینه جلب کند.

آقای اوباما دیشب اعلام کرد که حملات هوایی آمریکا علیه گروه دولت اسلامی محدود به عراق نمی‌ماند و آمریکا در سوریه نیز به اقدام علیه آنها دست خواهد زد.

روسیه گفته است که چنین اقدامی توسط آمریکا به مثابه نقض فاحش قوانین بین‌المللی است. دولت سوریه نیز می‌گوید چنین اقدامی را اگر بدون هماهنگی آنها انجام بگیرد، به منزله تجاوز به خاک خود تلقی خواهد کرد.

وزیر خارجه بریتانیا نیز اعلام کرده است که این کشور در حمله هوایی به 'دولت اسلامی' در سوریه مشارکت نخواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط