استقلال‌طلبان در جشن ملی کاتالونیا حضوری چشمگیر داشتند

حق نشر عکس AFP
Image caption حاضران در مراسم جشن ملی کاتالونیا، پرچم‌های استقلال در دست دارند

با وجود مخالفت‌های دولت اسپانیا، سیاستمداران ارشد منطقه کاتالونیا در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال هستند و حامیان این همه‌پرسی، حضوری چشمگیر در مراسم روز ملی این منطقه داشتند.

دولت اسپانیا می‌گوید که رأی‌گیری در این زمینه، غیرقانونی است. هرچند، رئیس‌جمهور کاتالونیا در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری همه‌پرسی در روز نهم نوامبر است.

یازدهم سپتامبر امسال سیصدمین سالگرد پایان محاصره بارسلونا بود. مردم کاتالونیا، در شمال شرقی اسپانیا، این روز را که "لا دیادا" خوانده می‌شود، به عنوان روز ملی خود جشن می‌گیرند. اما امسال، مراسم این روز به نوعی نمایش قدرت برای جنبش استقلال‌طلب کاتالونیا تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در بارسلونا، مردم کاتالونیا که "کاتالان‌" خوانده می‌شوند، از نزدیک روند برگزاری همه‌پرسی در اسکاتلند را زیر نظر دارند. از جمله آرتور مس، رئیس‌جمهوری کاتالونیا گفته است که در شب برگزاری همه‌پرسی در اسکاتلند، بیدار خواهد ماند: "شخصا، من به دنبال رای 'آری' هستم."

او اضافه کرد که "صددرصد مطمئن" است که اسکاتلند به عنوان یک کشور مستقل بین ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا پذیرفته خواهد شد و همین، ثابت خواهد کرد که اگر کاتالونیا به دنبال استقلال از اسپانیا برود، به نتیجه مشابهی خواهد رسید.

البته ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا گفته است که احتمالا مانع ورود اسکاتلند (بعد از استقلال) به اتحادیه اروپا خواهد شد.

کشمکش حقوقی

انتظار می‌رود که در چند هفته آینده دادگاه قانون اساسی اسپانیا برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا را غیرقانونی بخواند.

با این حال، به نظر نمی‌رسد که رئیس‌جمهوری کاتالونیا از این موضوع آشفته باشد. او می‌گوید که در چارچوب قوانین کاتالونیا "رأی‌گیری بدون آن که نتیجه‌اش از نظر قانونی الزام‌آور باشد" امکان‌پذیر است.

او در پاسخ به این که اگر دولت اسپانیا حاضر شود در ازای چشم‌پوشی کاتالونیا از استقلال، قدرت بیشتری به حکومت مرکزی آن منطقه بدهد و تغییراتی در قانون اساسی به وجود آورد، گفت که متناسب با موقعیت، از چنین توافقی استقبال می‌کند، از جمله در صورتی که مردم کاتالونیا با آن موافق باشند.

حق تصمیم‌گیری

مخالفان استقلال کاتالونیا می‌گویند که هواداران همه‌پرسی، ماجرا را به گونه‌ای تصویر کرده‌اند که گویا مساله نه بر سر رأی‌گیری از کاتالان‌ها، بلکه بر سر "حق تصمیم‌گیری" آنهاست.

مارکوس پاکنیک، یکی از مخالفان برگزاری همه‌پرسی گفت: "چیز خوبی نیست که همه‌پرسی به موضوعی تبدیل شود که براساس آن، افراد تعیین کنند خودشان را کاتالان می‌دانند یا اسپانیایی. مردم اینجا ترکیبی از هر دو هستند."

او می‌گوید که به نظرش هواداران استقلال کاتالونیا، روز ملی این منطقه را به نفع خود مصادره کرده‌اند؛ روزی که به گفته او تا پیش از این، مناسبتی برای بزرگداشت تاریخ و فرهنگ مردم کاتالونیا بود: "ما را خائن می‌خوانند یا ضدکاتالان، در حالی که در واقع، ما خودمان را هم کاتالان می‌دانیم و هم اسپانیایی."

براساس نتایج یکی از تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، ۴۳ درصد کاتالان‌ها طرفدار استقلال این منطقه از اسپانیا هستند و ۴۲ درصد آنها حامی باقی ماندنش با اسپانیا، اما بقیه هنوز در این باره "مطمئن نیستند." با این حال، وقتی گفته شد که در صورت استقلال، کاتالونیا عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد، تنها ۳۸ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند که از استقلال این منطقه حمایت می‌کنند، در حالی که ۵۳ درصد اعلام کردند که در پی ماندن کاتالونیا به عنوان بخشی از اسپانیا خواهند بود.

مطالب مرتبط