'ژنرال آلن ائتلاف ضد داعش را هدایت می‌کند'

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال جان آلن در این مسوولیت تازه وظیفه دارد بخش‌های مختلف نیروهای ائتلاف ضد داعش را سازماندهی کند

به گفته مقام‌های نظامی آمریکایی، مسوولیت نظارت و ایجاد هماهنگی در عملیات چندملیتی علیه گروه 'دولت اسلامی' به ژنرال بازنشسته جان آلن محول شده است.

نزدیک به ۴۰ کشور جهان در قالب ائتلافی بین المللی قرار است مواضع شبه نظامیان گروه 'دولت اسلامی' را در خاک سوریه و عراق هدف قرار دهند.

بنابر گفته مقام‌های آمریکایی، ژنرال آلن در این مسوولیت تازه وظیفه دارد بخش‌های مختلف نیروهای ائتلاف را سازماندهی کند.

با وجود این هنوز چنین انتصابی رسما از سوی کاخ سفید اعلام نشده است.

این ژنرال با تجربه آمریکایی، سابقه زیادی در هماهنگ‌سازی نیروهای بین المللی در خطوط مقدم جنگ دارد.

او در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ یکی از فرماندهان عالی‌رتبه آمریکا در افغانستان بوده است. ژنرال آلن همچنین از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ معاونت فرماندهی عملیات در استان انبار عراق را به عهده داشت و در همین زمان مسوول هماهنگی با عشایر سنی برای شکل دادن جبهه ای در برابر القاعده بود.

به عقیده این فرمانده آمریکایی، تاکتیک‌های نظامی 'دولت اسلامی' به حدی پیشرفته است که طالبان افغانستان، پناه دهنده به القاعده در دهه ۱۹۹۰ و پیش از حمله به آمریکا در سال ۲۰۰۱، در مقایسه با آن "گروهی غارنشین بوده و هستند."

Image caption جان کری انتقاد "به نوعی سهیم بودن آمریکا" در قدرت‌گیری داعش را نپذیرفت

ائتلاف کشورهای عرب با آمریکا در نبرد با داعش

در همین حال، جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید کشورهای منطقه (خاورمیانه) کاملا برای مقابله با گروه دولت اسلامی آماده و همگام شده‌اند.

آقای کری که روز پنجشنبه در عربستان سعودی حضور یافته بود به بی‌بی‌سی گفت: "کشورهای منطقه به خطری که حالا از جانب گروه دولت اسلامی سربرآورده کاملا واقف شده اند و از همین روست که امروز اینجا برای مقابله با آن همگام شده‌اند."

با وجود این، آقای کری انتقاد "به نوعی سهم داشتن" آقای اوباما در قدرت‌گیری داعش را نپذیرفت و مسئولیت اصلی را متوجه کسانی دانست که از داعش حمایت مالی کرده اند.

او در پاسخ به باربارا پلت، بی‌بی‌سی، که از او پرسید "شاید اگر دو سال پیش آقای اوباما با شبه نظامیان تندرو در سوریه مقابله می‌کرد حالا آنها این قدر قوی نشده بودند"، گفت نقش اصلی را آنهایی که از این گروه‌ها حمایت مالی کردند بر عهده دارند و همچنین بشار اسد که رفتارهایش، همچون کشتار سنی‌ها، مانند کهربا پیکارجویان را به سوریه کشاند.

آقای کری همچنین تاکید کرد که کاخ‌سفید برنامه‌ای برای همکاری با ایران در مواجهه با داعش ندارد.

او گفت ایران بارها در برابر داعش موضع‌گیری کرده و هم اکنون هم در بخش‌هایی به مقابله با شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی می‌پردازد اما آمریکا قصدی برای همکاری مستقیم با ایران در این رابطه ندارد.

امروز مقام‌های ده کشور عربی از جمله عربستان سعودی در شهر جده و طی ائتلافی با آمریکا اعلام کردند آماده ساقط کردن گروه داعش هستند.

اعلام شده که این کشورها در حضور وزیر خارجه آمریکا درباره استراتژی نابود کردن داعش "هر جا که باشد، عراق یا سوریه" بحث کرده‌اند.

این کشورها متعهد شده‌اند که مانع از جریان تامین مالی و پیوستن پیکارجویان به 'دولت اسلامی' شوند.

به جز عربستان سعودی، بحرین، مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، عمان، قطر و امارات متحده عربی در این نشست حضور داشتند.

ترکیه هم نماینده‌ای در این جلسه داشت اما او توافقنامه را امضاء نکرده است.

گفته شده علت امضاء نکردن این توافقنامه از سوی نماینده ترکیه، "حساسیت موجود" بر سر موقعیت فعلی این کشور در قبال گروه دولت اسلامی است. ۴۹ نفر از شهروندان ترکیه هم اکنون در اسارت داعش قرار دارند.

بیانیه پایانی نشست می‌گوید که این کشورها در تعهد به مقابله با تهدید تروریسم در منطقه، از جمله تهدید ناشی از گروه 'دولت اسلامی'، اشتراک نظر دارند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، دیشب اعلام کرد که آمریکا ممکن است علاوه بر حملات هوایی علیه پیکارجویان در عراق، به اقدام علیه آنان در خاک سوریه نیز بپردازد.

روسیه هشدار داده است که چنین اقدامی بدون مجوز سازمان ملل متحد به منزله تجاوز به قلمرو سوریه و نقض فاحش حقوق بین‌الملل است.

یک مقام ارشد سوری نیز اعلام کرده هر اقدامی در این رابطه باید با اطلاع و رضایت دولت سوریه انجام گیرد.

سیا: اطلاعات جدید از بزرگی لشکر داعش

همزمان با گسترش ائتلاف ضد گروه دولت اسلامی، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، روز پنجشنبه یازدهم سپتامبر، اعلام کرد بنا بر شواهد و برآوردهای جدید به دست آمده تعداد شبه‌نظامیان داعش حدود ۲۰ تا ۳۱ هزار و پانصد نفر است.

در برآوردهای قبلی لشکر پیکارجویان داعش بین ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر تخمین زده شده بود.

کشورهایی چون آمریکا، بریتانیا و فرانسه اعلام کرده‌اند حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از پیکارجویان گروه دولت اسلامی ملیتی غربی دارند و از این کشورها به سوریه و عراق رفته‌اند.

مطالب مرتبط