اسکار پیستوریوس از اتهام 'قتل عمد' تبرئه شد

حق نشر عکس Getty
Image caption اسکار پیستوریوس با استفاده از پروتزهایی از جنس الیاف کربن در المپیک ۲۰۰۴ آتن در رقابتهای دو و میدانی پارالمپیک شرکت کرد و در سه رشته ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر رکورد دار جهان است

قاضی دادگاه اسکار پیستوریوس، قهرمان المپیک، می‌گوید او عامدا مرتکب قتل دوست دخترش نشده است.

با وجود این، قاضی اعلام رای خود درباره این که آقای پیستوریوس در این قتل تا چه حد مقصر بوده است را به روز جمعه (۱۲ سپتامبر) موکول کرد.

قاضی مسیپا که از مارس گذشته رسیدگی به پرونده قتل ریوا استین‌کمپ، ۲۹ ساله، دوست دختر آقای پیستوریوس را بر عهده داشته، تاکید کرده است از نظر او متهم شتابزده بوده و غفلت کرده است. خانم مسیپا گفت "یک آدم منطقی" در چنین شرایطی شلیک نمی‌کرد.

ریوا استین‌کمپ در ساعات اولیه روز ولنتاین سال گذشته با شلیک چهار گلوله ( که سه تای آنها بر بدن او نشست) در دستشویی خانه اسکار پیستوریوس به قتل رسید.

خبر به قتل رسیدن خانم استین‌کمپ و دستگیری قهرمان ملی آفریقای جنوبی بسیاری از اهالی این کشور را حیرت زده کرد.

اسکار پیستوریوس با استفاده از پروتزهایی از جنس الیاف کربن در المپیک ۲۰۰۴ آتن در رقابتهای دو و میدانی پارالمپیک شرکت کرد و در سه رشته ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر رکورد دار جهان است.

اندرو هاردینگ، گزارشگر بی‌بی‌سی، که روز پنجشنبه (یازدهم سپتامبر) در دادگاه حضور یافته بود می‌گوید زمانی که قاضی مسیپا متهم را از اتهام قتل عمد و با نقشه قبلی مبرا اعلام کرد، اسکار پیستوریوس اشک ریخت.

این قهرمان المپیک می‌گوید او اشتباهی و به تصور این‌که دزدی وارد خانه‌اش شده و در داخل دستشویی است شکلیک کرده و غافل از این که دوست دخترش پشت در توالت قرار دارد او را هدف قرار داده؛ اما دادستان معتقد است آقای پیستوریوس مرتکب قتل عمد شده است.

شاهدان احضار شده به دادگاه هم گفته بودند که پیش از شنیدن صدای شلیک‌ها فریاد خانم استین کمپ را شنیده‌اند و به گمان آنها مشاجره‌ای میان این دو در جریان بوده اما خانم مسیپا، قاضی دادگاه، امروز صحت این شهادت‌ها را زیر سوال برد و گفت شواهد کافی برای پذیرفتن چنین ادعاهایی وجود ندارد.

مطالب مرتبط