فرمانده عملیات ائتلاف علیه 'دولت اسلامی' کیست؟

حق نشر عکس DoD
Image caption ژنرال جان آلن فرمانده پیشین نیروهای ائتلاف در افغانستان سابقه زیادی در هماهنگ‌سازی نیروهای چند ملیتی دارد

به گفته مقام‌های نظامی آمریکایی، مسوولیت نظارت و ایجاد هماهنگی در عملیات چندملیتی علیه گروه 'دولت اسلامی' به ژنرال بازنشسته جان آلن محول شده است.

نزدیک به ۴۰ کشور جهان در قالب ائتلافی بین المللی قرار است مواضع شبه نظامیان گروه 'دولت اسلامی' را در خاک سوریه و عراق هدف قرار دهند.

ژنرال آلن در این مسوولیت تازه وظیفه دارد بخش‌های مختلف نیروهای ائتلاف را سازماندهی کند.

بنا به گزارش‌ها این ژنرال با تجربه آمریکایی، سابقه زیادی در هماهنگ‌سازی نیروهای بین المللی در خطوط مقدم جنگ دارد.

او در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ یکی از فرماندهان عالی‌رتبه آمریکا در افغانستان بوده است. ژنرال آلن همچنین از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ معاونت فرماندهی عملیات در استان انبار عراق را به عهده داشت و در همین زمان مسوول هماهنگی با عشایر سنی برای شکل دادن جبهه ای در برابر القاعده بود.

این فرمانده آمریکایی پیشتر خواستار نابودی گروه 'دولت اسلامی' شده و گفته بود که هر چه در انجام این کار تعلل صورت گیرد جامعه جهانی باید بهای بیشتری بپردازد.

یک روز پس از انتشار فیلم سربریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی، به دست نیروهای 'دولت اسلامی'، ژنرال آلن در یادداشتی که روز ۲۰ اوت در یک نشریه نظامی آمریکایی منتشر شد نوشت: "اگر تا به حال همه اقدامات دولت اسلامی به اندازه کافی شنیع نبود حالا این اقدام و پتانسیلی که این گروه برای انجام کارهای مشابه دارد توجه آمریکا را به سرعت به سوی تهدید دولت اسلامی جلب خواهد کرد."

ژنرال آلن در این یادداشت از باراک اوباما برای صدور فرمان حمله هوایی به مواضع 'دولت اسلامی' در خاک عراق حمایت کرده بود.

این فرمانده نظامی در ادامه نوشته بود: "آمریکا تنها کشوری است که قابلیت به عهده گرفتن هدایت استراتژیک و ظرفیت حمله به دولت اسلامی را دارد. همچنین آمریکا تنها قدرتی است که می تواند واکنشی بین المللی به این تهدید منطقه ای و بین المللی را سازماندهی کند."

فرمانده پیشین نیروهای ائتلاف در افغانستان (ایساف) در ادامه با اشاره به سابقه نظامی خود گفته بود که بحران برآمده از دولت اسلامی تنها مرتبط با عراق نیست: "این بحران موضوعی مرتبط با کل منطقه و به شکل بالقوه کل جهان است."

گروه 'دولت اسلامی' از حدود سه ماه قبل بخش‌های وسیعی از خاک عراق و سوریه را تصرف کرده و با تاسیس خلافت اسلامی در این مناطق قوانین سختگیرانه شریعت اسلامی را به اجرا می گذارد.

این گروه به اعتقاد ژنرال آلن از حمایت عناصر باقیمانده از حکومت پیشین عراق بهره می گیرد و توان آن با پیوستن برخی نیروهای عشایر سنی عراقی و سوری، و همچنین شبه نظامیان خارجی افزایش یافته است.

ژنرال آلن پیشتر هشدار داده بود "فارغ از اینکه سرنوشت دولت اسلامی چه شود یا عوامل شکل‌گیری این گروه چه بوده، شبه نظامیانی که از کشورهای غربی به این خلافت پیوسته اند تا سال ها بعد خطراتی را متوجه خاک آمریکا و اروپا خواهند کرد."

به عقیده این فرمانده آمریکایی، تاکتیک‌های نظامی 'دولت اسلامی' به حدی پیشرفته است که طالبان افغانستان، پناه دهنده به القاعده در دهه ۱۹۹۰ و پیش از حمله به آمریکا در سال ۲۰۰۱، در مقایسه با آن "گروهی غارنشین بوده و هستند."

فرمانده تازه ائتلاف بین المللی علیه دولت اسلامی با پررنگ دانستن نقش کردها، سنی‌های میانه رو و ارتش آزاد سوریه در این کارزار گفته بود موفقیت در برابر خلافت اسلامی به حملات فراگیر و هماهنگ بستگی دارد.