گروه شانگهای خواستار 'برقراری سریع' صلح در اوکراین شد

حق نشر عکس AP
Image caption نشست رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر دوشنبه برگزار شد

رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در بیانیه‌ای، از برقراری "هرچه سریع‌تر" صلح در اوکراین اعلام حمایت کرده و گفته‌اند که از ادامه روند مذاکرات صلح برای رفع بحران منطقه پشتیبانی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از دوشنبه، نشست رهبران سازمان همکاری‌های شانگهای روز جمعه، ۱۲ سپتامبر، در حالی برگزار شد که در ماه‌های اخیر، روابط روسیه به عنوان یکی از کشورهای اصلی عضو این گروه، با کشورهای غربی به تیرگی گراییده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا مسکو را به حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین متهم کرده‌اند، هرچند روسیه این ادعاها را همواره رد کرده است.

در بیانیه رهبران عضو گروه همکاری‌های شانگهای درباره بحران اوکراین آمده است که آنها از توافقی که روز چهارم سپتامبر و در پی رایزنی‌های "گروه ارتباط سه‌جانبه" برای برقراری صلح در اوکراین به دست آمد، استقبال می‌کنند.

ثبات در افغانستان

وضعیت افغانستان از دیگر موضوعات محوری در نشست گروه همکاری‌های شانگهای بود و روسای جمهور برخی کشورها از جمله روسیه و ازبکستان، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت این کشور پس از خروج نیروهای ناتو، خواستار برقراری ثبات در آن کشور شدند.

در بیانیه اعضای این سازمان آمده است: "کشورهای عضو با تاکید بر استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان، حمایت خود را از تلاش‌های مردم افغانستان برای برقراری و تحکیم صلح و بازسازی کشورشان با رهبری خود افغان‌ها ابراز می‌دارند."

رهبران این کشورها همچنین تاکید کرده‌اند که از تقویت نقش سازمان ملل متحد در راستای هماهنگ‌سازی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مشکلات افغانستان حمایت می‌کنند. آنها تصریح کرده‌اند: "کشورهای عضو بار دیگر تاکید می‌کنند که از تبدیل شدن افغانستان به یک کشور مستقل، آرام، بی‌طرف و پیشرفته حمایت می‌کنند."

بحران در خاورمیانه‌

وضعیت خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در بیانیه گروه همکاری‌های شانگهای مورد توجه بود و آنها بدون نام بردن از کشوری خاص، خواستار حل مسائل این منطقه "از راه مسالمت‌آمیز و با گفت‌وگوی گسترده با شرکت طرف‌های دخیل و بر مبنای احترام متقابل" شده‌اند.

آنها اعلام کرده‌اند که از اقدامات قانونی کشورها و ساکنان منطقه برای دستیابی به شرایط زندگی بهتر، حقوق گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با توجه به ویژگی‌های تاریخی و تمدنی هرکدام از این کشورها پشتیبانی می‌کنند.

بند ویژه‌ای از این بیانیه هم به سوریه ربط دارد: "کشورهای عضو با حمایت از استقلال و تمامیت ارضی سوریه، خواستار حل بحران این کشور تنها از راه سیاسی و دیپلماتیک و ادامه‌ گفت‌وگو بین گروه‌های سوری هستند."

کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای از "انجام موفق" فرایند نابودسازی تسلیحات شیمیایی سوریه که تحت‌نظر جامعه بین‌المللی بموقع پایان یافت، استقبال کرده‌اند و خواهان ایجاد ثبات و پیشرفت در سوریه به عنوان کشوری شده‌اند که در آن شهروندان "صرف‌نظر از تعلقات مذهبی و قومی" از حقوق برابر برخوردار باشند.

رهبران این کشورها از گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای غربی نیز اعلام حمایت کرده‌اند و در بند ۱۰ بیانیه آنها آمده است: "کشورهای عضو از فرایند گفتگوهای سازنده میان ایران و گروه ۱+۵ به منظور دستیابی به توافقی جامع در مورد رفع اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران از راه‌های سیاسی و دیپلماتیک حمایت می‌کنند."