سایه نگرانی‌های امنیتی منطقه بر افتتاحیه نشست رهبران شانگهای

حق نشر عکس AP
Image caption رهبران ازبکستان، روسیه، تاجیکستان، چین، قزاقستان و قرقیزستان (از راست به چپ) در نشست سازمان شانگهای

صبح روز جمعه در کاخ نوروز شهر دوشنبه همایش سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای پشت درهای بسته آغاز شد.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، ضمن آغاز بخشیدن به اجلاس گفت که در آن مسئله توسعه سازمان و امکان وسیعتر شدن آن بررسی خواهد شد. وی همچنین گفت که ریاست سازمان همکاری شانگهای از تاجیکستان به روسیه تحویل داده خواهد شد.

آقای رحمان در سخنرانی افتتاحیه خود از وضع امنیتی در خاورمیانه‌، فعالیت گروه "دولت اسلامی" و اثر احتمالی این گروه در منطقه آسیای مرکزی ابراز نگرانی کرد. وی همزمان تاکید کرد که "داعش" به اسلام ربطی ندارد.

با اشاره‌ به بحران اوکراین وی گفت که "صلح با تلاشهای پرزدینتهای اوکراین و روسیه به دست آمد و باید این صلح حفظ شود."

آقای رحمان پیشنهاد کرد که سال آینده برای مبارزه مشترک علیه مواد مخدر نهاد ویژه‌ای تأسیس شود و در دوشنبه کنفرانس منطقه‌ای گروه شانگهای در زمینه مبارزه با مواد مخدر برگزار شود.

آقای رحمان همچنین به ضرورت تشکیل منطقه‌های رشد اقتصادی در قلمرو کشورهای عضو گروه شانگهای و تاسیس صندوق و بانک این سازمان تاکید کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption انتظار می‌رود در این نشست، سندی درباره شرایط پذیرفتن اعضای جدید سازمان شانگهای بررسی شود

اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان، ضمن سخنرانی در این اجلاس، ابراز نگرانی کرد که خروج نیروهای ناتو از افغانستان به بروز ناآرامی در این کشور، فعال شدن گروههای تروریستی و افراطگرا و قاچاق مواد مخدر از این کشور به منطقه منجر خواهد شد.

وی افزود: "خلاء فعلی در افغاستان خطرناک است. ممکن است، این خلاء را تروریستها پُر کنند."

آقای کریمف در مسئله اوکراین گفت از توافق صلح مینسک پشتبانی می‌کند. همزمان پیشنهاد کرد که برای حل بحران اوکراین باید مکالمه مستقیم روسیه و اوکراین برگزار شده و منافع تاریخی روسیه در این منطقه به نظر گرفته شود.

انتظار می‌رود در نشست شهر دوشنبه، سندی در باره شرایط حقوقی، مالی و اداری برای پذیرفتن اعضای جدید به این سازمان بررسی و تصویب شود.

وبسایت ریاست جمهوری تاجیکستان در این باره می‌نویسد: "سندهایی که در این همایش موافقه شده، به امضا می‌رسند، از جمله قرارها در باره عهده داریهای دولت داوطلب به عضویت سازمان و ترتیب دادن مقام دولت عضو، برای قبول اعضای نو به سازمان همکاری شانگهای راه می‌کُشایند. همین طریق همایش دوشنبه این سازمان دارای نفوذ جهانی برای این کار راهکشا خواهد بود."

در صورت تصویب این سند ممکن است در همایش سال آینده سازمان همکاری شانگهای هند و پاکستان که برای عضویت به سازمان همکاری شانگهای درخواست داده‌اند، به این سازمان بپیوندند.

قبلا اعلام شده بود که در این همایش مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیت منطقه، طرح استراتژی توسعه و انبساط سازمان همکاری شانگهای تا سال ۲۰۲۵ و وضع اوکراین و افغانستان مطرح می‌شود.

در نشست امروز سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ۱۰ رئیس جمهوری، دو وزیر خارجه و هفت رهبر سازمانهای بین‌المللی و منطقه‌ای شرکت دارند.

گربانگولی بردی‌محمدف، رئیس جمهوری ترکمنستان، به عنوان مهمان افتخاری نشست سران کشورهای عضو گروه شانگهای وارد دوشنبه شده است.

انتظار می‌رود در نشست دوشنبه سندی در باره شرایط حقوقی، مالی و اداری برای پذیرفتن اعضای جدید به این سازمان بررسی و تصویب شود.

پیشتر اعلام شد که در فرجام نشست، ۱۰ سند حقوقی از جمله اعلامیه دوشنبه و سند آمادگی به تجلیل از "هفتادمین سالگرد پیروز‌ی بر فاشیسم" در جنگ جهانی دوم امضا خواهند شد.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ از جانب چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد. افغانستان، ایران، هند، پاکستان و مغولستان از کشورهای ناظر در این سازمان محسوب می‌شوند. ترکیه، بلاروس و سریلانکا مقام شریک مکالمات را دارند.

مطالب مرتبط