پاکستان: مهاجمان به ملاله بازداشت شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مهاجمان سه‌بار به سر ملاله شلیک کردند

ارتش پاکستان از بازداشت ۱۰ نفر در ارتباط با حمله دو سال پیش به ملاله یوسف‌زی، دختر دانش‌آموز پاکستانی خبر داد.

یک سخنگوی ارتش پاکستان گفت که بازداشت‌شدگان در استخدام ملافضل‌الله، رهبر کنونی طالبان پاکستان بودند.

در حمله‌ای که اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی رخ داد، مردانی مسلح یک اتوبوس مدرسه را که حامل دختران دانش‌آموز بود، در دره سوات در شمال‌غرب پاکستان متوقف کردند. آنها ملاله یوسف‌زی را که در این خودرو بود، هدف قرار دادند و به سمت دیگر دختران دانش‌آموز تیراندازی کردند که باعث زخمی شدن دو دختر دانش‌آموز شد.

آنها سه‌بار سر ملاله یوسف‌زی را هدف قرار دادند.

این دختر دانش‌آموز که در زمان حمله ۱۵ سال داشت، از فعالان مدنی منطقه بود که برای حق تحصیل دختران در پاکستان تلاش می‌کرد. او در پی این حمله به شهرتی جهانی رسید؛ نامزد جایزه صلح نوبل شد و نشریه تایمز او را به عنوان یکی از چهره‌های پرنفوذ سال ۲۰۱۳ میلادی معرفی کرد.

ملاله یوسف‌زی هم‌اکنون به همراه خانواده‌اش در بیرمنگام بریتانیا زندگی می‌کند. او از زمانی که بهبودی خود را بازیافته است، همچنان برای فراهم کردن امکان تحصیل برای دختران تلاش می‌کند.

طالبان پاکستان تهدید کرده‌اند که او و خانواده‌اش را به قتل خواهند رساند و به همین دلیل، آنها به پاکستان بازنگشته‌اند.

فهرستی از ۲۲ فعال مدنی

ژنرال عاصم بجوا، سخنگوی ارتش پاکستان روز جمعه، ۱۲ سپتامبر، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که بازداشت‌شدگان در ارتباط با حمله به ملاله یوسف‌زی، عضو شاخه‌ای از طالبان پاکستان هستند.

او گفت که این افراد تحت فرمان ملافضل‌الله، رهبر طالبان پاکستان، فعالیت می‌کردند و در پی عملیات مشترک ارتش، پلیس و نهادهای اطلاعاتی پاکستان بازداشت شده‌اند.

او اضافه کرد که ارتش فهرستی از افرادی را که اعضای این گروه می‌خواستند بعد از حمله به ملاله یوسف‌زی، آنها را هدف قرار دهند، پیدا کرده است. این فهرست اسامی ۲۲ فعال مدنی شناخته‌شده در دره سوات را شامل می‌شود.

او گفت که بازداشت‌شدگان هم‌اکنون تحت بازجویی هستند و به‌زودی در دادگاه ضدتروریسم محاکمه خواهند شد.

با این حال، سخنگوی یکی از شاخه‌های طالبان پاکستان، با رد این ادعا، ارتش را به دروغگویی متهم کرده است.

مطالب مرتبط