کری برای بررسی عملیات علیه داعش با دبیرکل اتحادیه عرب دیدار کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شبه‌نظامیان شیعه که با داعش مبارزه می‌کنند

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه تلاش‌های مربوط به تشکیل یک ائتلاف گسترده برای مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش)، امروز (شنبه ۱۳ سپتامبر) به مصر سفر کرد.

آقای کری در آخرین بخش از سفر خود به منطقه خاورمیانه در قاهره با نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب دیدار و با او درباره عملیات علیه داعش مذاکره کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خاور میانه ای خود حمایت ده کشور عرب یعنی عربستان سعودی، بحرین، مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، عمان، قطر و امارات متحده عربی را برای ائتلاف علیه گروه دولت اسلامی جلب کرد.

جان کری روز جمعه گفت ایران در این ائتلاف جایی ندارد.

آقای کری می‌گوید کارشناسان نظامی و اطلاعاتی در روزهای آینده وظایف هر یک از این کشورها را در این ائتلاف بررسی خواهند کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه جهت جلب همکاری بیشتر دولت ترکیه در مبارزه با داعش، با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور و احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

ترکیه از دادن تعهد برای همکاری در این ائتلاف خودداری کرده و تا کنون اجازه نداده است از پایگاه های هوایی این کشور برای حمله به داعش استفاده شود.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در اربیل می گوید یکی از دلایل ترکیه در این مورد، ۵۰ گروگان ترک از جمله کارکنان کنسولگری این کشور در موصل است که به دست اعضای داعش افتاده‌اند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، روز جمعه گفت گروه دولت اسلامی تا ۳۰ هزار جنگجو در سوریه و عراق دارد.

این گروه بخش‌های قابل توجهی از هر دو کشور را در تصرف دارد و اعضای آن به بی‌رحمی و خشونت معروف هستند.

آمریکا طی هفته‌های اخیر اعضای این گروه را هدف حملات هوایی قرار داده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه از طرح این کشور برای مقابله با داعش سخن گفت.

وی گفت: "تروریست‌هایی که کشور ما را تهدید کنند، در هر جا که باشند، پیدا می‌کنیم."

آقای اوباما اعلام کرد که حملات هوایی آمریکا علیه گروه دولت اسلامی محدود به عراق نمی‌ماند و آمریکا در سوریه نیز به اقدام علیه آنها دست خواهد زد.

مطالب مرتبط