راب فورد دیگر نامزد شهرداری تورنتو نمی‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای فورد در یک سال اخیر حاضر نشده است استعفا دهد

راب فورد، شهردار خبرساز تورنتو اعلام کرده است که به دلیل داشتن یک تومور در شکم و لزوم پیگیری روند درمان خود، در انتخابات ماه آینده شهرداری‌ها شرکت نخواهد کرد.

آقای فورد ۴۵ سال دارد. او یک سال پیش اقرار کرد که در دوره فعالیتش به عنوان شهردار تورنتو، ماده مخدر کراک مصرف کرده است، اما در این مدت، در مقابل فشارها برای استعفا، مقاومت کرد و گفت که از سمت خود کناره‌گیری نمی‌کند.

گزارش شده است که او بعد از چندین ماه داشتن درد شکم، روز چهارشنبه گذشته در بیمارستان بستری شده است.

با این حال، همزمان با اعلام انصراف راب فورد از نامزدی در انتخابات شهرداری‌ها، نام او در برگه‌های رأی‌گیری انتخابات شوراهای اتوبکوک، منطقه‌ای در حومه تورنتو، اضافه شده است که نشانه‌ای از تمایل او به حفظ جایگاه سیاسی خود است.

آقای فورد بعد از بستری شدن در بیمارستان، در یک بیانیه تصریح کرد که فعالیت به عنوان "شهردار" تورنتو را یک افتخار می‌داند. در این بیانیه آمده است: "آدم‌ها من را به عنوان کسی می‌شناسند که با مسائل به طور سرراست و مستقیم رودررو می‌شود و هیچوقت تسلیم نمی‌شود."

او در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان نماینده منطقه اتوبکوک در شورای شهر انتخاب شد و توانست در دوره فعالیتش در این سمت، برای خود اعتبار کسب کند و بعد، نامزد شهرداری تورنتو شود. راب فورد در سال ۲۰۱۰ میلادی با کسب ۴۷ درصد آرا شهردار تورنتو شد. بیشتر حامیان او از ساکنان مناطق حاشیه‌ای و حومه شهر بودند.

او در اولین دور فعالیت خود با خصوصی‌سازی روند جمع‌آوری زباله در بخش زیادی از شهر، توانست بر محبوبیت خود اضافه کند، اما همزمان، برخی رفتارهایش همچون مستی در ملاءعام، سوءاستفاده از منابع مالی شهرداری و استعمال مواد مخدر او را در موقعیتی دشوار قرار داد. سال گذشته چند وبسایت اینترنتی گزارش کردند که ویدئوهایی از او به دستشان رسیده است که در آنها به نظر می‌رسد او در حال مصرف مواد مخدر است.

در نهایت، شورای شهر تورنتو بیشتر مسئولیت‌های راب فورد را از او سلب کرد، هرچند خود او بارها با درخواست‌ها برای استعفایش مخالفت کرد و گفت که در دور آتی انتخابات نامزد خواهد شد.

آقای فورد یک ماه را در یک مرکز بازپروری گذرانده و در ماه ژوئن به شهرداری تورنتو بازگشته بود.

مطالب مرتبط