اوکراین: حمله جدایی‌طلبان به فرودگاه دونتسک دفع شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با وجود اتش‌بس بین طرف‌های درگیر، شرق اوکراین همچنان پرتنش است

با وجود برقراری آتش‌بس بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان شرق اوکراین، گزارش‌هایی از درگیری سنگین در حوالی فرودگاه شهر دونتسک منتشر شده است. ارتش اوکراین اعلام کرده است که نیروهایش حمله شبه‌نظامیان هوادار روسیه به فرودگاه را دفع کرده‌اند.

گزارش شده است که تمام مدت صبح روز شنبه، ۱۳ سپتامبر، صدای تیراندازی در منطقه شنیده می‌شد. خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر دونتسک می‌گوید که صدای تبادل آتش همچنان در میانه‌های روز هم به گوش می‌رسیده، هرچند دقیقا معلوم نبوده که چه اتفاقی درحال رخ دادن است.

براساس گزارش‌ها، ستون‌هایی از دود سیاه در آسمان مناطق اطراف فرودگاه دونتسک دیده می‌شود.

دونتسک بزرگ‌ترین شهر تحت کنترل جدایی‌طلبان شرق اوکراین است، ولی محدوده فرودگاه آن در اختیار نیروهای دولتی است.

براساس توافق هفته گذشته دولت و جدایی‌طلبان اوکراین، از روز جمعه، هفتم سپتامبر، بین دو طرف آتش‌بس برقرار شده است، ولی گفته می‌شود که درگیری‌های روز شنبه می‌تواند این توافق را در موقعیتی متزلزل قرار دهد.

'نابودی' اوکراین

همزمان، آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین، روسیه را متهم کرده که در پی "نابودی" اوکراین به عنوان یک کشور مستقل است.

او در کنفرانسی در کیف گفت که هدف ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تنها در اختیار گرفتن شرق اوکراین نیست، بلکه کل کشور اوکراین را هدف گرفته است.

نخست‌وزیر اوکراین گفت که به نظرش، تنها ناتو می‌تواند از کشورش محافظت کند.

اوکراین و کشورهای غربی روسیه را متهم به حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین می‌کنند. مقامات رسمی روسیه همواره این اتهام را رد کرده‌اند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز شنبه، ۱۳ سپتامبر، گزارش‌ها درباره تلاش روسیه برای تشکیل یک منطقه حائل در شرق اوکراین را "بی‌اساس" توصیف کرد و آمریکا را متهم کرد که سعی دارد از بحران اوکراین برای به هم زدن همکاری‌های اقتصادی روسیه با اتحادیه اروپا بهره بگیرد.

کاروان روسی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کامیون‌های روسی در حال ورود به خاک اوکراین

صبح روز شنبه، ۱۳ سپتامبر مسئولان گمرک روسیه گفتند که کاروانی از کمک‌های بشردوستانه روسیه وارد شرق اوکراین شده است.

سخنگوی یک نهاد نظارتی-امنیتی اتحادیه اروپا هم به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که در طول شب و ساعات اولیه بامداد روز شنبه، حدود ۲۲۰ کامیون روسی از مرز دو کشور عبور کرده‌اند.

دولت اوکراین و کشورهای غربی بیم آن دارند که این کامیون‌ها حامل تجهیزات نظامی برای کمک به شورشیان جدایی‌طلب باشد، ولی روسیه تاکید دارد که تنها کمک‌های بشردوستانه از جمله مواد غذایی، آب و مولدهای برق بار این کامیون‌ها است.

ماه گذشته کاروان مشابهی از روسیه وارد خاک اوکراین شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ساکنان مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان در شرق اوکراین، مواد غذایی و آب آشامیدنی لازم دارند

مطالب مرتبط