تاکید جان کری بر نقش مصر در مقابله با داعش

حق نشر عکس AP
Image caption جان کری در قاهره به دیدار عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر رفت

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بر نقش مهم مصر در مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش) تاکید کرده است.

آقای کری در آخرین بخش از سفرش به خاورمیانه برای تشکیل یک ائتلاف گسترده علیه گروه دولت اسلامی (داعش)، روز شنبه (۱۳ سپتامبر) از ترکیه به مصر سفر کرد.

او در قاهره اعلام کرد که مصر می تواند ایدئولوژی گروه دولت اسلامی را محکوم کند. آقای کری همچنین از تلاش مصر برای مبارزه با شبه نظامیان سلفی در صحرای سینا حمایت کرد.

در پی رایزنی های فشرده آقای کری، کشورهای عربستان سعودی، مصر، عراق، اردن، لبنان، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده عربی به طور اصولی موافقت کرده اند که به ائتلاف مورد نظر آمریکا بپیوندند.

قرار است فرانسه نیز روز دوشنبه با هدف تقویت این ائتلاف، یک کنفرانس بین المللی درباره اوضاع عراق برگزار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به درگیری ارتش مصر با گروه های سلفی مسلح در صحرای سینا گفت:‌ 'مصر در خط مقدم نبرد با تروریسم قرار دارد.'

حق نشر عکس a
Image caption جان کری در مصر گفته داعش نماینده دین اسلام نیست

او در قاهره با عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر و نبیل عربی، دبیرکل اتحادیه عرب نیز دیدار کرده است.

آقای کری با اشاره به شهرت سنتی مصر به این که 'مرکز فکری و فرهنگی جهان اسلام' است گفت مصر می تواند در محکوم کردن علنی ایدئولوژی گروه دولت اسلامی نقش حیاتی داشته باشد.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصرِ، نیز گفت گروه دولت اسلامی با شبه نظامیان تندرو در صحرای سینا که ارتش مصر با آنها درگیر است، ارتباط دارد.

جان کری روز جمعه در ترکیه گفته بود که ایران به خاطر حمایتش از حکومت بشار اسد در ائتلافی که آمریکا می خواهد علیه گروه دولت اسلامی تشکیل بدهد، جایی ندارد.

آقای کری می‌گوید کارشناسان نظامی و اطلاعاتی کشورهای عضو این <span >ائتلاف<span >در روزهای آینده وظایف هر یک از این کشورها را بررسی خواهند کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه جهت جلب همکاری بیشتر دولت ترکیه در مبارزه با داعش، با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

ترکیه از دادن تعهد برای همکاری در این ائتلاف خودداری کرده و تا کنون اجازه نداده است از پایگاه های هوایی این کشور برای حمله به داعش استفاده شود.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در اربیل می گوید یکی از دلایل ترکیه در این مورد، ۵۰ گروگان ترک از جمله کارکنان کنسولگری این کشور در موصل است که به دست اعضای داعش افتاده‌اند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا روز جمعه گفت گروه دولت اسلامی تا ۳۰ هزار جنگجو در سوریه و عراق دارد.

این گروه بخش‌های قابل توجهی از هر دو کشور را در تصرف دارد و اعضای آن به بی‌رحمی و خشونت معروف هستند.

آمریکا طی هفته‌های اخیر اعضای این گروه در عراق را هدف حملات هوایی قرار داده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه از طرح این کشور برای مقابله با داعش از جمله در خاک سوریه سخن گفت.

وی گفت: "تروریست‌هایی که کشور ما را تهدید کنند، در هر جا که باشند، پیدا می‌کنیم."

آقای اوباما اعلام کرد که حملات هوایی آمریکا علیه گروه دولت اسلامی محدود به عراق نمی‌ماند و آمریکا در سوریه نیز به اقدام علیه آنها دست خواهد زد.

مطالب مرتبط