انتخابات سوئد: انتظار سوسیال دموکراتها برای بازگشت به قدرت

Image caption استفان لفوِن، رهبر حزب سوسیال دموکرات، پیش از ورود به عرصه سیاسی جوشکار بوده است

انتخابات پارلمانی امروز در سوئد برگزار می شود که بر اساس آخرین نظر سنجی ها، حزب سوسیال دموکرات آن کشور را به قدرت باز خواهد گرداند.

در نظرسنجی ها، سوسیال دموکراتهای چپ گرا از دولت فعلی راست میانه پیشی گرفته اند.

فردریک راینفلت، نخست وزیر محافظه کار فعلی، که هشت سال پیش، در سال ٢٠٠٦، قدرت سیاسی را در دست گرفت به دلیل نحوه مدیریت بحران اقتصادی مورد تحسین قرار گرفته است.

اما پیروزی سوسیال دموکراتها در نتیجه انتخابات امروز چیزی غیر متعارف تلقی نخواهد شد، بخصوص که این حزب از زمانی که در سال ١٩٢٠ برای اولین بار قدرت را در سوئد کسب کرد، هرگز به مدت هشت سال در اپوزیسیون نبوده است.

دولت ائتلافی فعلی آقای راینفلت مالیات بر درآمد و مالیات تجاری شرکتها را کاهش داده، مالیات بر ثروت را لغو کرده، هزینه های رفاهی از جمله کمکهای مالی به افراد کم درآمد یا بی کار را کاهش داده و حتی چندین شرکت دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

اینک نتایج نظر سنجی ها حکایت از آن دارند که سوسیال دموکراتها، تحت رهبری استفان لفوِن، پس از هشت سال انزوا اینک از بهترین بخت برای تشکیل دولت جدید برخوردارند.

آقای لفوِن که پیش از ورود به عرصه سیاسی جوشکار بوده است، در مصاحبه ای با تلویزیون سوئد گفته با این که رقابت تنگاتنگ است هنوز "فاصله خوبی" میان دو حزب وجود دارد.

انتظار می رود که سوسیال دموکراتها حدود ٣٠ درصد کل آرا را کسب کنند که در این صورت ممکن است ناچار شوند برای تشکیل دولت با گروههای کوچکتر چپگرا وارد ائتلاف شوند، همان گونه که حزب محافظه کار دولت فعلی را با ائتلاف گروههای کوچکتر راست گرا تشکیل داده است.

حزب سبز و حزب چپ سوئد دو شریک طبیعی سوسیال دموکراتها محسوب می شوند اما میزان اقبال عمومی میان رای دهندگان و تعداد کرسی هایی که ممکن است در پارلمان کسب کنند کاملا مشخص نیست.

مطالب مرتبط