واکنش‌ها به قتل امدادگر بریتانیایی توسط داعش

Image caption گروه دولت اسلامی میگوید دیوید هینس را به تلافی همکاری بریتانیا با آمریکا برای مقابله با این گروه کشته است

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا،‌ قتل دیوید هینس، امدادگر بریتانیایی به دست گروه دولت اسلامی یا داعش را "شرارت محض" توصیف و آنرا محکوم کرد.

او وعده داد که از تمام توانش برای دستگیری قاتلان این شهروند بریتانیا استفاده کند تا عدالت در مورد آنها اجرا شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز با صدور بیانیه ای "قتل وحشیانه" دیوید هینس را محکوم کرده و با خانواده وی ابراز همدردی کرده است.

آقای اوباما گفت که آمریکا شانه به شانه بریتانیا ایستاده است و تأکید کرد که مقابله با پیکارجویان گروه دولت اسلامی باید در چارچوب یک ائتلاف بین المللی باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هم زمان،‌ وزارت امور خارجه‌ آمریکا اعلام کرده است که ژنرال جان آلن،‌ فرمانده سابق نیروهای بین المللی در افغانستان به سمت نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در ائتلاف جهانی علیه گروه دولت اسلامی منصوب شده است.

گروه دولت اسلامی شنبه شب (۱۳ سپتامبر) با انتشار ویدویی اعلام کرد که سر دیوید هینس، امدادگر بریتانیایی را بریده است.

گروه دولت اسلامی پیشتر دو خبرنگار آمریکایی به نام های جیمز فولی و استیون ساتلوف را نیز به خاطر حملات هوایی آمریکا به اهدافش در شمال عراق سر بریده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جیمز فولی اولین خبرنگار آمریکایی بود که گروه دولت اسلامی سرش را برید

در پی انتشار ویدیوهای مربوط به قتل خبرنگاران آمریکایی رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که در نظر دارد به اهداف گروه دولت اسلامی در سوریه نیز حمله هوایی کند.

ویدیوی جدید،‌ پیام به دیوید کامرون

گروه دولت اسلامی در ویدیوی سر بریدن دیوید هینس، فرد دیگری را هم نشان داده است که می گوید شهروند بریتانیاست و هشدار داده است که او را نیز خواهد کشت.

سخنگوی دولت بریتانیا می گوید که در پی انتشار این ویدیو، دیوید کامرون با احضار وزرا و مقام های امنیتی ارشد، یک نشست اضطراری "کمیته کبرا" (کمیته ویژه امنیتی کابینه بریتانیا) برگزار می کند.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر نیز با صدور بیانیه ای قتل‌‌ آقای هینس را مشمئز کننده و وحشیانه توصیف کرده است.

در این ویدیو مردی که لباس نارنجی بر تن دارد بر زمین زانو زده و مردی که لباس سیاه پوشیده، صورتش را پوشانده و چاقویی در دست دارد در کنار وی ایستاده است.

قربانی پس از آن که خودش را دیوید هینس معرفی می کند، خطاب به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می گوید که او را مسئول قتل خود می داند.

Image caption دیوید هینس، ۴۴ ساله، در ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی در استان ادلب سوریه ربوده شد

او می افزاید بریتانیا وارد ائتلاف ضد گروه دولت اسلامی شد همان طور که نخست وزیر سابق تونی بلر در زمان ریاست جمهوری جورج بوش با آمریکا برای حمله به عراق همکاری کرده بود.

او می گوید:‌ "متاسفانه این مردم بریتانیا هستند که در نهایت هزینه تصمیمات خودخواهانه پارلمان ما را می پردازند."

مرد قاتل که به نظر می رسد لهجه بریتانیایی دارد نیز می گوید:‌ "این مرد بریتانیایی باید هزینه قول تو دیوید کامرون برای مسلح کردن نیروهای پیشمرگه (کرد) علیه گروه دولت اسلامی را بپردازد."

دولت بریتانیا به نیروهای کرد عراق در نبردشان با نیروهای دولت اسلامی کمک تسلیحاتی کرده است.

مطالب مرتبط