قدرت‌گرفتن حزب 'ضد اتحادیه اروپا' در شرق آلمان

برند لوکه، رهبر حزب ای‌اف‌دی حق نشر عکس Getty
Image caption برند لوکه، رهبر حزب ای‌اف‌دی می‌گوید حزب او صحنه سیاسی را بازسازی خواهد کرد

حزب محافظه‌کار "جایگزینی برای آلمان" (ای‌اف‌دی) که تمایلات ضد اتحادیه اروپا دارد، در پارلمان‌های دو ایالت شرقی آلمان چندین کرسی به دست آورده است.

این حزب که برای اولین بار دو هفته پیش در انتخابات محلی در یک ایالت دیگر شرق آلمان، ساکسون شرکت کرد، در انتخابات محلی در ایالت براندن‌بورگ ۱۲.۲ درصد و در ایالت تورینگن ۱۰.۶ درصد آرا را به دست آورده است.

حزب ای‌اف‌دی به چالشی فزاینده برای حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان تبدیل شده است. این حزب می‌خواهد یورو را در آن کشور حذف کند و تاکید می‌کند که برای نظم و قانون الویت قائل است.

این حزب به جاذبه‌ای برای هوادارن نیروهای دست راستی تبدیل شده در حالیکه از نیروهای چپ با تمایلات ملی‌گرایانه افراطی دوری می‌کند.

حزب سوسیال دمکرات آلمان (اس‌پی‌دی) در براندنبورگ ۳۲ درصد آرا را برد و در ائتلاف با حزب سوسیالیست چپ (دی لینکه) که ۱۸.۹ درصد رای داشته حکومت تشکیل می‌دهد.

در ایالت تورینگن، حزب دمکرات مسیحی (سی‌دی‌او) ۳۳.۵ درصد آرا را به دست آورد در حالیکه رای حزب چپ (دی لینکه) با اختلافی نه چندان بزرگ، ۲۸ درصد بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption حزب ای‌اف‌دی به چالشی برای حزب آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان تبدیل شده است

حزب دمکرات مسیحی هر نوع ائتلاف با حزب دست راستی ای‌اف‌دی را رد می‌کند، بخاطر همین شاید حکومت در این ایالت را از دست بدهد.

دولت در ایالت تورینگن را احتمالا دو حزب متمایل به چپ، حزب سوسیال‌دمکرات و دی لینکه در یک ائتلاف تشکیل خواهند داد.

حزب ای‌اف‌دی از جمله احزابی است که نسبت به اتحادیه اروپا و پول واحد آن تردیدهایی دارند. آرای این حزب در انتخابات ماه مه گذشته افزایش چشمگیری داشت.

این حزب که کمی بیشتر از یکسال پیش تشکیل شد، فعلا ۷ نماینده در پارلمان اروپا دارد و بر علیه کمک‌های مالی کشورهای اروپای غربی برای کشورهای اروپای جنوبی مبارزه می‌کند و می‌گوید پول مالیات شهروندان آلمان برای نگهداشتن یورو صرف شده است.

برند لوکه، رهبر حزب ای‌اف‌دی که استاد اقتصاد است گفته "ما نیرویی هستیم که صحنه سیاسی را بازسازی می‌کنیم. دیگر هیچکس نمی‌تواند این مسئله را انکار کند که شهروندان تشنه تغییر سیاسی هستند."

مطالب مرتبط