تمرین نظامی نیروهای غربی در غرب اوکراین

حق نشر عکس reuter
Image caption ناظران احتمال اینکه تمرین نظامی ناتو در غرب اوکراین از تنش در شرق آن کشور بکاهد را کم می‌بینند

آمریکا و چهارده کشور دیگر تمرین‌های نظامی یازده روزه‌ای را در غرب اوکراین آغاز کرده‌اند. ارتش آمریکا گفته این عملیات پیش از شروع بحران اوکراین برنامه‌ریزی شده بود.

ولی احتمال اینکه حضور ۱۳۰۰ سرباز که بیشتر آنها از کشورهای عضو ناتو هستند، تنش در شرق اوکراین، جایی که درگیریها علیرغم توافق برای آتش بس ادامه دارد، را کاهش دهد بسیار کم است.

ناتو می‌گوید روسیه تا بحال حدود ۱۰۰۰ نیروی نظامی با تجهیزات سنگین به شرق اوکراین فرستاده و حدود ۲۰ هزار سرباز در نزدیکی مرز با آن کشور مستقر کرده است.

ولی روسیه اعزام نیرو به اوکراین را رد می‌کند و می‌گوید سربازان روسی در اوکراین داوطلب هستند.

قبلا اعلام شده بود که کشورهای عضو ناتو کمکهایی به ارتش اوکراین در مبارزه با جدائی‌طلبان طرفدار روسیه فرستاده‌اند، ولی نام این کشورها و جزئیات نیروها و سلاح‌ها منتشر نشده بود.

سازمان ناتو اعلام کرده کمکهای تسلیحاتی مرگبار به کشورهای غیرعضو نمی‌فرستد ولی کشورهای عضو آن می‌توانند این کار را بصورت منفرد انجام دهند.

آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین هم اعلام کرده، ناتو "تنها وسیله‌ای" است که می‌تواند کشورش را در مقابل روسیه محافظت کند. اوکراین و کشورهای غربی روسیه را به دخالت در شرق اوکراین متهم می‌کنند.

روسیه این اتهام را که نیروی نظامی برای کمک به جدائی‌طلبان که در شرق اوکراین، در مناطق دونتسک و لوهانسک از ماه آوریل تاکنون با نیروهای دولتی می‌جنگند را رد می‌کند.

علیرغم بروز خشونت‌های خونبار اطراف مناطق کلیدی مانند فرودگاه دونتسک، از روز ۵ سپتامبر، ۱۰ روز پیش، یک آتش‌بس شکننده در شرق اوکراین توافق شده است.

جدائی‌طلبان طرفدار روسیه در دونتسک می گویند با وجود توافق برای آتش‌بس تلفات غیر نظامی‌ها در این روزها در شهر زیاد بوده است.

دست‌کم ۲۶۰۰ نفر از آغاز درگیری‌ها کشته و ده‌ها هزار نفر آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط