آمریکا درخواست همکاری با ایران علیه داعش را تکذیب کرد

ابراهیم جعفری حق نشر عکس na
Image caption وزیر خارجه عراق در نشست پاریس

وزیر خارجه عراق از دعوت نشدن ایران به یک اجلاس بین المللی در پاریس درباره تهدید گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) انتقاد کرده است.

ابراهیم جعفری گفت که این تصمیم "مایه تاسف" است.

همزمان آمریکا ادعای روز دوشنبه رهبر ایران دایر بر اینکه واشنگتن برای مقابله با داعش از تهران درخواست گفتگو و همکاری کرده بود را تکذیب کرده و گفته است که با ایران یا سوریه همکاری نظامی نخواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات گفت: "این که ما در حاشیه مذاکرات هسته‌ای، گفت‌وگوهایی با ایران درباره مقابله با داعش داشتیم، موضوع پنهانی نبوده است."

ایران و سوریه در مجموع طولانی ترین مرزها را با عراق دارند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته همکاری با ایران را به خاطر "دخالت ایران در سوریه و سایر کشورها" رد کرد هرچند گفته می شد که فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه خواستار شرکت ایران در اجلاس پاریس بود.

سوریه هم در نشست پاریس شرکت نداشت.

آقای جعفری وزیر خارجه عراق در سخنانی بعد از کنفرانس گفت که از غیبت ایران متاسف است.

او گفت:‌ "ما معتقدیم که همه کشورهای جهان نگران خطر تروریسم هستند. ایران همسایه ماست، به ما یاری رسانده و باید حاضر می بود، اما ما مسئول دعوت از کشورها نبودیم."

او همچنین گفت که انتظار ندارد نیروهای زمینی کشورهای خارجی درگیر عملیات نظامی علیه داعش در عراق یا سوریه شوند.

امیدواری بریتانیا

همزمان فیلیپ هموند، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز دوشنبه گفت امیدوار است ایران از برنامه‌های ائتلاف بین‌المللی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حمایت کند.

آقای هموند در نشست پاریس برای بررسی راه‌های مقابله با داعش که امروز برگزار شد "عضویت تمام‌عیار" ایران در ائتلاف را دور از انتظار خواند، اما ابراز امیدواری کرد که ایران "حتی اگر عضو فعال ائتلاف هم نباشد" با برنامه‌های آن همکاری کند.

پیش از نشست پاریس فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق در مصاحبه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که انتظار داشته ایران هم در این کنفرانس حضور داشته باشد.

آقای معصوم گفت: "به نظرم لازم بود که ایران در کنفرانس حضور می‌داشت. ما حدود هزار کیلومتر مرز مشترک داریم و از اولین روز حملات گروه دولت اسلامی به موصل، ایران به ما کمک‌های بشردوستانه و نظامی داده است."

موضوع همکاری ایران و آمریکا در عراق از حدود سه ماه پیش و هم‌زمان با تشدید حملات گسترده نیروهای دولت اسلامی بیش از گذشته مطرح شده و اظهارات متفاوت و بعضا متناقضی از طرف مقام‌های دو کشور درباره این موضوع مطرح شده است.

حملات تازه آمریکا

حق نشر عکس na
Image caption استراتژی تازه از جمله بر حمایت از عراق استوار است

ارتش آمریکا دوشنبه شب گفت که حملات هوایی تازه ای در حمایت از نیروهای عراقی که هدف حمله داعش قرار گرفته بودند انجام داده است.

ارتش آمریکا گفت که این حملات روزهای یکشنبه و دوشنبه در نزدیکی کوه سنجار و در جنوب غربی بغداد انجام شد.

اینها اولین حملات پس از اعلام استراتژی جدی آمریکا بود که هفته پیش اعلام شد.

در اجلاس پاریس در روز دوشنبه سی کشور قول دادند به ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش بپیوندند.

این کشورها قول داده اند "به هر وسیله ای که ممکن باشد" به مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کمک کنند.

در بیانیه مشترک وزرای خارجه شرکت کننده در یک کنفرانس بزرگ در پاریس آمده است که این شامل "کمک مناسب نظامی" خواهد بود.

این گفتگوها با هدف توافق بر سر یک استراتژی مشخص برای مبارزه با داعش که بخش های وسیعی از عراق و سوریه را کنترل می کند برگزار شد.

این نشست پس از سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به کشورهای متعدد خاورمیانه برگزار شد.

آقای کری که در این اجلاس شرکت داشت در این سفر سعی کرد حمایت کشورهای منطقه را از طرحی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا هفته پیش اعلام کرد جلب کند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، تخمین می زند که داعش در عراق و سوریه از ۲۰ تا ۳۱ هزار جنگجو داشته باشد.

لوسی ویلیامسون خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید قتل دیوید هینس یک امدادگر بریتانیایی توسط گروه دولت اسلامی که در یک ویدئوی این گروه به تصویر کشیده شده به تلاش ها برای اعمال این طرح فوریت بیشتری داده است.

'تهدید بزرگتر'

حق نشر عکس na
Image caption نیروهای داعش در استان انبار عراق

فواد معصوم رئیس جمهور عراق که در کنار فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه میزبان نشست بود گفت که "جامعه جهانی باید به سرعت جهادی ها را تعقیب کند."

او گفت:‌ "اگر این مداخله و حمایت از عراق به تاخیر بیافتد باعث خواهد شد که دولت اسلامی خاک بیشتری را اشغال کند و تهدیدش حتی بزرگتر شود."

در بیانیه اجلاس آمده که شرکت کنندگان "تعهد کرده اند که در این نبرد از دولت عراق ... به هر وسیله ممکن از جمله کمک مناسب نظامی حمایت کنند."

در همین حال فرانسه گفت که پروازهای تجسسی بر فراز عراق را شروع کرده است. بریتانیا در ماه اوت فاش کرده بود که هواپیماهایش جمع آوری اطلاعات بر فراز عراق را شروع کرده اند.

به گفته مقام های آمریکایی چند کشور عربی پیشنهاد کرده اند در عملیات هوایی در عراق شرکت کنند.

با این حال ترکیه فقط اجازه عملیات انساندوستانه و لجستیکی از پایگاه هوایی ناتو در خاک خود برای این عملیات را خواهد داد.

آقای کری گفته است که او از قول کمک نظامی کشورهای عربی بسیار دلگرم شده است.

استراتژی آمریکا برای تضعیف این گروه بر حمایت نظامی از عراق استوار است اما همچنین شامل طرحی برای جلوگیری از پیوستن جنگجویان خارجی به این گروه، قطع جریان کمک مالی و تلاش برای مقابله با ایدئولوژی داعش می شود.

این کشور گفته است که چهره های مذهبی از جمله در عراق و مصر باید نظام عقیدتی داعش را زیر سوال ببرند.

کنفرانس پاریس با هدف تعریف نقش هر کشور در این عملیات برگزار شد.

تاکنون حدود ۴۰ کشور از جمله ده کشور عربی - مصر، عراق، اردن، لبنان، بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی، و امارات متحده عربی - در این ائتلاف شرکت کرده اند.

استرالیا پایان هفته قبل اعلام کرد که ۶۰۰ سرباز و هشت جنگنده را برای شرکت در عملیات نظامی علیه داعش به امارات متحده عربی اعزام می کند.

با این حال آقای کری گفت که آمریکا در این مقطع در پی استقرار نیروی زمینی نیست.

هواپیماهای جنگی آمریکا از ماه اوت حدود ۱۶۰ حمله هوایی علیه مواضع داعش در عراق انجام داده اند.

نام این گروه قبلا دولت اسلامی عراق و شام بود که اکنون به دولت اسلامی تغییر کرده است.

مطالب مرتبط