پیروز انتخابات سوئد ائتلاف با راست افراطی را رد کرد

لوف ون حق نشر عکس na
Image caption آقای لوف ون رهبر حزب سوسیال دموکرات است که پیروز انتخابات خواهد بود

رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد پس از پیروزی انتخاباتی می گوید که برای تشکیل دولت بدون ائتلاف با راست افراطی تلاش خواهد کرد.

شمارش آرا هرچند هنوز کامل نشده اما نشان می دهد که حزب مخالف تحت رهبری استفان لوف ون به قدرت باز خواهد گشت اما اکثریت روشنی نخواهد داشت.

تا این لحظه از شمارش آرا چپ میانه با کسب ۴۳.۷ درصد از حزب میانه روی نخست وزیر فردریک راینفلت که ۳۹.۳ آرا را به دست آورده پیش است. راست افراطی دموکرات سوئد ۱۳ درصد رای کسب کرده است.

آقای راینفلت شکست را پذیرفت و گفت او روز دوشنبه از مقام نخست وزیری کناره گیری می کند.

او گفت که "چپ میانه کرسی های بیشتری از ائتلاف ما در پارلمان دارد بنابراین فردا استعفای خودم و دولتم را تسلیم می کنم."

او گفت تایید می کند که به عنوان رهبر حزب محافظه کار میانه رو هم کناره گیری می کند.

آقای لوف ون رهبر حزب پیروز گفت که کشور نیازمند "مسیری نو" است و پس از هشت سال حاکمیت راست میانه با چالش های عمده ای روبروست.

او گفت: "ما در وضعیتی سخت قرار داریم. هزاران نفر بیکار داریم، عملکرد مدارس هم بیش از هر کشور دیگر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه افت دارد."

گردش به چپ سوئد، اوجگیری راست افراطی

دولت ائتلافی آقای راینفلت از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۰۶ میزان درآمد کارکنان دولت را کاهش داده، از مالیات شرکت ها کاسته، مالیات بر سرمایه را لغو کرده و از مزایای نظام رفاه اجتماعی کاسته است.

دولت او همچنین چند شرکت دولتی از جمله شرکت ابسولوت، تولید کننده ودکا، را خصوصی کرده است.

نتایج شمارش آرا نشان دهنده بازگشت سیاست به روال عادی در این کشور است. سوسیال دموکرات ها از سال ۱۹۲۰ که به قدرت رسیدند هرگز برای هشت سال نقش حزب مخالف را بازی نکرده بودند.

با شمارش بیش از ۹۹ درصد آرا احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و چپ برنده ۱۵۹ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان خواهند بود که کمتر از اکثریت است.

آقای لوف ون به هوادارانش در استکهلم گفت که او اکنون امکان تشکیل دولت ائتلافی را بررسی خواهد کرد، هرچند همکاری با راست افراطی را رد کرد.

انتظار می رود که حزب راست افراطی مخالف مهاجرت در انتخابات جایگاه سوم را کسب کند.

خبرنگاران می گویند که این حزب می تواند توازن قدرت را کنترل کند.

انتظار می رود که در سال جاری ۸۰ هزار نفر از سوریه، اریتره، سومالی، افغانستان، عراق و سایر کشورها در این کشور درخواست پناهندگی کنند که بالاترین رقم از ۱۹۹۲ تاکنون است.

مطالب مرتبط