دستکم ۷۰۰ پناهجو در آب‌های مدیترانه غرق شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نا آرامی در کشورهای خاورمیانه و آفریقا هر ساله هزاران پناهجو را سوار بر قایق‌های نا ایمن رهسپار اروپا می‌کند

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید نزدیک به ۵۰۰ پناهجو هفته پیش در آب‌های دریای مدیترانه و در نزدیکی جزیره مالت غرق شده اند.

به گفته این سازمان بین المللی، قایق حامل پناهجویان به شکل تعمدی و به دست قاچاقچیانی که سوار کشتی دیگری بوده‌اند غرق شده است.

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید در تهیه این گزارش با دو بازمانده فلسطینی حادثه که روز پنجشنبه با یک کشتی باربری نجات یافتند صحبت کرده است.

این دو پناهجوی نجات یافته شهادت داده‌اند که قایق آنها دستکم ۵۰۰ مسافر داشته، از جمله زنان و کودکان، و قاچاقچیان عمدا آن را غرق کردند.

فلاویو دی جاکومو، سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت در ایتالیا، گفته است این دو پناهجو پس از نجات به جزیره سیسیل برده شدند و همچنین کشتی‌های مالتی و یونانی توانستند ۹ پناهجوی دیگر را نجات دهند "اما به نظر می‌رسد که باقی سرنشینان این قایق همگی از بین رفته باشند."

حق نشر عکس AFP
Image caption قایق غرق شده در نزدیکی جزیره مالت ۵۰۰ مسافر داشته و قاچاقچیان عمدا آن را غرق کرده اند

سازمان بین المللی مهاجرت به نقل از دو بازمانده حادثه می‌گوید سرنشینان این قایق که روز ۶ سپتامبر از شهر ساحلی دمیاط مصر به راه افتاد عمدتا سوری، فلسطینی، مصری و سودانی بودند و در طول سفر به سوی اروپا چند بار مجبور شدند که روی آب قایق خود را تغییر دهند.

پیش از آنکه قایق پناهجویان غرق شود قاچاقچیان از آنها خواسته بودند تا سوار قایقی کوچکتر شوند. به گفته دو بازمانده حادثه، قاچاقچیان پس از مخالفت پناهجویان با انتقال به شناوری کوچکتر تصمیم گرفتند که آنها را غرق کنند.

پلیس ایتالیا از آغاز تحقیقات درباره این واقعه خبر داده و گفته است نیروی دریایی این کشور در روزهای پایانی هفته نزدیک به ۲۳۸۰ پناهجو را در آب‌های نزدیک ایتالیا نجات داده است.

مرگ در سواحل لیبی

همزمان با اخبار مربوط به غرق این قایق در نزدیکی جزیره مالت، شناوری دیگر که حدود ۲۵۰ سرنشین داشته در نزدیکی سواحل لیبی به زیر آب رفته است.

به گفته نیروی دریایی لیبی، تنها ۳۶ نفر از مسافران این شناور نجات یافته‌اند و انتظار می‌رود که بیش از ۲۰۰ نفر از آنها غرق شده باشند.

در طول سال گذشته، شمار پناهجویانی که لیبی را به مقصد اروپا ترک می‌کنند با توجه به نا آرامی‌های سیاسی در این کشور افزایش یافته و نیروی دریایی لیبی از امکانات لازم برای مهار وضعیت بی بهره است.

گارد ساحلی لیبی برای کنترل آبهای این کشور گاه مجبور می‌شود قایق‌های ماهیگیران را به امانت بگیرد.

سخنگوی نیروی دریایی لیبی گفته است اغلب پناهجویان از کشورهای آفریقایی هستند و در میان آنها زنان بسیاری وجود دارند.

به گفته سخنگوی نیروی دریایی لیبی یکی از ۳۶ بازمانده این حادثه، زنی آبستن است.

این چهارمین قایق حامل مهاجران غیرقانونی است که در یک ماه اخیر پس از حرکت از لیبی در دریای مدیترانه غرق می‌شود.

در سال‌های اخیر هزاران تن از پناهجویانی که از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه عازم اروپا بوده‌اند در آب‌های مدیترانه غرق شده اند.

بسیاری از شناورهای حامل این پناهجویان نا ایمن است و اغلب بیش از ظرفیت مسافر دارند.

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید شمار پناهجویان با توجه به نا آرامی‌ها در خاورمیانه رو به افزایش است.

به گفته این سازمان، از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان ماه اوت، نزدیک به ۱۰۸ هزار مهاجر از راه دریا خود را به ایتالیا رسانده‌اند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۳ هزار نفر بوده است.

مطالب مرتبط