آماده‌باش ارتش آمریکا برای مقابله با گردباد مکزیک

حق نشر عکس AP
Image caption گردباد اودیل در ربع قرن گذشته بی‌سابقه بوده است.

نیروی دریایی آمریکا برای مقابله با گردباد اودیل در غرب مکزیک به حالت آماده‌باش درآمد. این نیرو قصد دارد در صورت رانش زمین در منطقه توفان زده که در مرز جنوب غربی آمریکا قرار دارد، وارد عمل شود.

این گردباد که با سرعت ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند در منطقه تفریحی باخا کالیفرنیا، گردشگران را به هتل‌هاشان بازگرداند و درخت‌ها را ریشه‌کن کرد.

کار‌شناسان توفان می‌گویند در حدود ربع قرن گذشته وقوع گردبادی با این شدت و قدرت در منطقه بی‌سابقه بوده است.

این گردباد اگرچه از درجه سه به دو کاهش یافته است اما سرعت بادهای آن همچنان به ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

پرواز هواپیما‌ها از فرودگاه محلی به حالت تعلیق درآمده، مدرسه‌ها تعطیل شده و صد‌ها نظامی برای کمک به آسیب دیدگان وارد منطقه شده‌اند.

مقامات مکزیک با اعلام خطر در منطقه نسبت به موج‌های خروشان، رانش زمین و جاری شدن سیل هشدار داده‌اند. آن‌ها در عین حال از آماده‌سازی پناهگاه برای نزدیک به ۳۰ هزار نفر خبر داده‌اند. میزان تخریب گردباد تا پیش از سپیده‌دم مشخص نبوده است، اما رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که شیشه‌های شکسته و کابل‌های برق در منطقهٔ لس کابوس آسیب در پی داشته و تابلوهای راهنمایی و رانندگی نیز در سطح شهر به زمین افتاده‌اند. شبه جزیره باخا کالیفرنیا شمالیترین و غربی‌ترین ایالت مکزیک است که با ایالت‌های آریزوانا و کالیفرنیا در آمریکا هم‌مرز است.

۲۶ هزار گردشگر در گردباد

حق نشر عکس AP
Image caption ۲۶ هزار گردشگر خارجی در منطقه توفان زده‌ مانده‌اند.

پیش‌تر، مرکز ملی توفان آمریکا در میامی پیش‌بینی کرده بود که گردباد اودیل در ردهٔ چهار توفان‌ها قرار دارد اما با رسیدن به ساحل از شدت آن کاسته شده است. پیش‌بینی‌های هوا‌شناسی نیز از کاهش سرعت گردباد خبر می‌دهند.

براین اساس، سرعت گردباد اودیل هنگام عبور از شمال غربی به سمت شبه جزیرهٔ بیابانی کاهش می‌یابد و از قدرت آن به طور پیوسته در دو روز آینده کاسته خواهد شد. هرچند، نسبت به بارش باران‌های سنگین و تهدید جاری شدن سیل‌ هشدار داده‌ شده است. در همین حال، مقامات محلی جریان برق را در برخی از مناطق توفان‌زده قطع کرده‌اند تا از آسیب‌رسانی خطوط برق در صورت سقوط آن‌ها جلوگیری شود. بنا به گفتهٔ این مقامات، دست کم ۲۶ هزار گردشگر خارجی و چهار هزار شهروند مکزیک در این منطقه بوده‌اند و برخی مناطق به دلیل خطر وقوع سیل از سکنه خالی شده‌ است. در این منطقه توفان زده، مجتمع‌های ساحلی و کلبه‌های کوچک واقع شده‌اند و شمار زیادی ماهیگیر نیز در آن حضور دارند. در همین رابطه، لوئیس پوئنته، رئیس ادارهٔ حفاظت شهری مکزیک، به خبرنگاران گفته است که ۱۶۴ پناهگاه با ظرفیت ۳۰ هزار نفر برای آسیب دیدگان آماده شده است. در سال ۱۹۸۹نیز گردباد کیکو، با درجه‌بندی سه، شبه‌جزیرهٔ باخا کالیفرنیا را درنوردید.