اولین حمله هوایی آمریکا علیه دولت اسلامی با استراتژی جدید

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا اولین حمله هوایی علیه مواضع داعش را طبق برنامه جدید در نزدیکی بغداد انجام داده است

ارتش آمریکا پس از اتخاذ استراتژی جدید مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، نخستین حملات هوایی خود علیه مواضع این گروه را در عراق انجام داده است.

این حملات در نزدیکی بغداد و در حمایت مستقیم از نیروهای مسلح عراق انجام شده است.

ارتش آمریکا می‌گوید که در حملات روز دوشنبه مواضع گروه دولت اسلامی را در نزدیکی بغداد منهدم کرده است؛ مواضعی که نیروهای این گروه از آنجا نیروهای دولتی عراق را زیر آتش می‌گرفت.

این حمله پنج روز بعد از آن انجام شد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برنامه جدید خود برای "تضعیف و در نهایت نابودی" دولت اسلامی اعلام کرد.

حملات هوایی آمریکا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی پیش از این تنها با هدف دفاع از غیرنظامیان یا دفاع مستقیم از نیروهای عراقی صورت گرفته بود، اما از این پس حالت تهاجمی خواهد داشت.

آمریکا یک ائتلاف بزرگ از کشورهای مختلف علیه گروه داعش تشکیل داده است. این گروه در بخش‌هایی از عراق و سوریه را در کنترل دارد و در آن "خلافت اسلامی" اعلام کرده است.

مرکز فرماندهی آمریکا گفت: "حمله هوایی در جنوب غربی بغداد اولین حمله از نوع خود در چهارچوب کوشش‌های گسترده تر ما برای حفاظت از مردم خودمان و ماموریت‌های انسان‌دوستانه برای ضربه زدن به نیروهای دولت اسلامی در زمانی است که نیروهای عراقی به آنها حمله می‌کنند، همانطور که در سخنان رئیس جمهور در روز چهارشنبه تشریح شد".

آمریکا محل دقیق این حمله را مشخص نکرده ولی ژنرال قاسم عطا، سخنگوی نیروهای عراقی به خبرگزاری فرانسه گفته است که یک حمله در منطقه صدر الیوسفیه در ۲۵ کیلومتری بغداد بوده است.

آمریکا همچنین گفته که در حمله ای دیگر به مواضغ دولت اسلامی در روز یکشنبه در نزدیکی شهر سنجار، شش خودروی این گروه منهدم شده است.

از ماه اوت گذشته هواپیماهای آمریکایی بیشتر از ۱۶۰ حمله هوایی در عراق انجام داده‌اند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی هفته پیش خود یک برنامه چهار ماده‌ای علیه گروه دولت اسلامی را با استفاده از حمله هوایی و حمایت‌های تکنیکی و مادی برای نیروهای زمینی، عملیات ضد تروریستی و کمک‌های انساندوستانه تشریح کرد.

در کنفرانسی که روز دوشنبه در پاریس برگزار شد سی کشور جهان قول دادند که "با هر وسیله ممکن" به مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی کمک کنند.

مطالب مرتبط