نقشه عملیات گسترده علیه داعش به باراک اوباما ارائه می شود

حق نشر عکس Getty
Image caption ژنرال دمپسی احتمال شرکت نیروهای ویژه آمریکا در عملیات زمینی در عراق را رد نکرد، هرچند تاکید کرد که تصمیم‌گیر نهایی در این باره رئیس جمهور آمریکاست

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، می گوید که برنامه حمله هوایی شدیدتر به شبه نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه را تأیید کرده است و جزئیات این عملیات روز چهارشنبه به آگاهی باراک اوباما می رسد.

آقای هیگل و ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز سه شنبه در واشنگتن به کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا رفتند تا به اعضای این کمیته در مورد عملیات نظامی علیه داعش گزارش بدهند.

چاک هیگل در این نشست اعلام کرد که برنامه حمله هوایی گسترده تر به پیکارجویان گروه دولت اسلامی آماده شده و به زودی به باراک اوباما ارائه خواهد شد.

او گفت: "این نقشه شامل اقدامات مشخص علیه مراکز امن داعش در سوریه از جمله توانایی هایی فرماندهی و زیرساخت‌های تدارکاتی آن می شود. من و ژنرال دمپسی نقشه را بررسی و تایید کرده ایم."

این نقشه، توسط سنتکام، ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در مناطق خاورمیانه و آسیای مرکزی طراحی شده است که از مقر خود واقع در بندر تامپای ایالت فلوریدا، عملیات علیه گروه دولت اسلامی را هدایت می کند.

ژنرال لوید آستین، فرمانده سنتکام، روز چهارشنبه با باراک اوباما دیدار می کند تا جزئیات استراتژی جنگ را به اطلاع او برساند.

بنابر این استراتژی، آمریکا در درجه اول می خواهد که نیروهای گروه دولت اسلامی را از عراق بیرون براند ولی همزمان، آنها را در سوریه نیز هدف قرار خواهد داد.

به گفته ژنرال دمپسی، تا زمانی که داعش در سوریه پناهگاه امنی داشته باشد، دشمنی قدرتمند باقی خواهد ماند.

این مقام ارشد پنتاگون وعده داد که بمباران گروه دولت اسلامی مستمر باشد، ولی نه به آن شدتی که ۱۱ سال پیش در ابتدای جنگ علیه ارتش عراق و حکومت صدام حسین انجام شد.

وی گفت که آمریکا حدود ۱۶۰۰ نیرو به عراق اعزام کرده است که عمدتا نقش مشاوران نظامی را ایفا می کنند و بنا بر دستور باراک اوباما، اجازه شرکت در ماموریت رزمی را ندارند.

با این حال، ژنرال دمپسی احتمال شرکت نیروهای ویژه آمریکا در عملیات زمینی در عراق را رد نکرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption عده ای از فعالان گروه ضد جنگ، در جلسه امروز کمیته سنا به برنامه تشدید حملات هوایی علیه گروه "دولت اسلامی" اعتراض کردند

او گفت: "من تا حالا موردی ندیدم که لازم باشد تا نیروهای ما در عراق به همراه نیروهای ارتش عراق یا پیشمرگ‌های کرد به میدان جنگ بروند. ما به نیروهای محلی پوشش هوایی کامل داده ایم و آنها حملات خود را از سرگرفته اند. اما اگر لازم باشد که در عملیاتی مشخص نیروهای ما هم شرکت مستقیم داشته باشند، من در این باره به رئیس جمهور توصیه خواهم کرد."

آمریکا می خواهد در ظرف یک سال آینده پنج هزار نفر از مخالفان حکومت سوریه را نیز برای مقابله با نیروهای دولت اسلامی آموزش نظامی بدهد و مسلح کند. عربستان سعودی برای میزبانی این طرح اعلام آمادگی کرده است.

وزیر دفاع آمریکا به کنگره گفت که ابتدا به این نیروها سلاح سبک و خودرو داده می شود و اگر موفقیت این برنامه به اثبات برسد، تسلیحات پیشرفته تری در اختیار آنها قرار می گیرد.

این در حالی است که منتقدان طرح آمریکا می گویند گروه دولت اسلامی حداکثر سی هزار نیرو دارد و آموزش پنج هزار نیروی سوری و بمباران‌های محدود، برای نابود کردن این گروه کافی نخواهد بود.

با این حال، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است که با نقشه جنگی آماده شده می توان ضربه نظامی سنگینی به مراکز و نیروهای گروه دولت اسلامی وارد کرد.

ژنرال دمپسی در عین حال تاکید کرده که گروه تندروی دولت اسلامی تنها زمانی به طور کامل نابود و ریشه کن خواهد شد که مردم محلی، این گروه و ایدئولوژی آن را رد کنند.

مطالب مرتبط