مردی در آمریکا به حمایت از داعش متهم شد

الفقیه حق نشر عکس AP
Image caption آقای فقیه چند ماه قبل دستگیر شد

دادگاهی در آمریکا یک مرد اهل نیویورک را به تلاش برای حمایت از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و تلاش برای قتل سربازان آمریکایی متهم کرده است.

مفید الفقیه، ۳۰ ساله، که متولد یمن اما شهروند آمریکاست در ماه مه پس از یک عملیات مخفی بازداشت شده بود.

براساس اسناد ارائه شده در دادگاه آقای فقیه که ساکن شهر روچستر ایالت نیویورک است سعی کرده بود از خبرچین اف بی آی (پلیس فدرال) دو سلاح کمری بخرد.

براساس ادعانامه دادستانی او برای قتل مسلمانان شیعه و خدمه نظامی آمریکا که از خاورمیانه برمی گشتند برنامه ریزی کرده بود.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا در بیانیه ای نوشت:‌ "همانطور که این پرونده نشان می دهد، ماموران ما و دادستان ها از همه ابزارهای تحقیقی موجود برای متلاشی کردن این توطئه ها پیش از آنکه کسی بتواند آن را عملی کند استفاده می کنند."

نبرد برای پیکارجویان

اسناد ارائه شده در دادگاه حاکیست که آقای فقیه برای بیش از یک سال تحت نظارت شدید بود، زمانی که شروع به نوشتن توئیت هایی در حمایت از داعش کرد.

به ادعای دادستانی او مردم را تشویق به اهدای پول به پیکارجویان می کرد و می گفت باید یک سوم درآمد خود را اهدا کنند. او سپس تلاش کرد ماموران مخفی و دو نفر دیگر را قانع کند به سوریه بروند و برای داعش بجنگند.

دادستان ها می گویند که آقای فقیه خواهان خریداری سلاح کمری بود و گفته بود که ممکن است با آن خدمه نظامی درحال بازگشت به کشور و همچنین شیعیان ناحیه روچستر را هدف بگیرد.

به گفته دادستانی دو سلاحی که او خریداری کرد مجهز به صدا خفه کن بود.

اف بی آی پیش از انتقال سلاح ها به آقای فقیه از طریق یک خبرچین آنها را از کار انداخته بود.

مطالب مرتبط