بحران ابولا؛ شیوع 'بی‌سابقه' یک بیماری در عصر جدید

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته سازمان ملل متحد اگر اقدام موثری برای مهار ابولا صورت نگیرد "فاجعه ای انسانی" در پیش است

سازمان ملل متحد می‌گوید برای مبارزه با ابولا در غرب آفریقا به بیش از یک میلیارد دلار نیاز است و سازمان بهداشت جهانی، شیوع این بیماری را بحران بهداشتی "بی سابقه در عصر جدید" توصیف کرد.

دیوید نابارو، هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در مبارزه با ابولا، گفت تخمین سرمایه مورد نیاز ۱۰ برابر بیش از ارزیابی‌های ماه قبل است و اگر اقدام موثری برای مهار بیماری صورت نگیرد "فاجعه‌ای انسانی" در پیش است.

ابولا در سال جاری میلادی جان ۲۴۶۱ تن یعنی نیمی از جمعیت مبتلایان به ویروس را گرفته است.

تاکنون بسیاری از سازمان‌های بهداشتی از واکنش کند جهانی به گسترش این بیماری انتقاد کرده‌اند.

رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد ۳۰۰۰ نیروی نظامی متخصص را برای مبارزه با شیوع ابولا به لیبریا می‌فرستد.

این نیروهای آمریکایی قرار است بر روند ساخت مراکز درمانی تازه نظارت داشته باشند و به آموزش کادر پزشکی کمک کنند.

سازمان پزشکان بدون مرز از دیگر کشورهای جهان خواسته است که از اقدام آمریکا در این زمینه تبعیت کنند زیرا واکنش به شیوع بیماری "به شکل خطرناکی به تاخیر افتاده است."

شیوع ابولا از گینه آغاز شد و به سرعت در کشورهای سیرالئون و لیبریا گسترش یافت.

مواردی از ابتلا به ابولا در نیجریه و سنگال گزارش شده است اما به نظر می‌رسد که هر دو کشور توانسته اند انتقال ویروس را مهار کنند.

وقتی مبتلایان پذیرفته نشدند

در نشستی که روز سه شنبه در ژنو برگزار شد دیوید نابارو گفت ماه قبل مبلغ مورد درخواست برای مبارزه با ابولا ۱۰۰ میلیون دلار بود "اما حالا به ۱۰ برابر آن میزان نیاز داریم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیوید نابارو می‌گوید بودجه مورد نیاز برای مبارزه با ابولا ۱۰برابر بیش از ارزیابی‌ ماه قبل است

هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در مبارزه با ابولا افزود: "به سبب نوع گسترش یافتن بیماری، حالا باید تلاشی بی سابقه برای مهار آن انجام دهیم، تلاشی عظیم."

همزمان بروس ایلوارد، معاون دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، در این نشست هشدار داد "بحرانی که با آن مواجهیم در عصر جدید بی سابقه است و نمی دانیم که شمار مبتلایان به چه عددی می‌رسد."

معاون دبیرکل سازمان بهداشت جهانی یادآوری کرد وقتی دو هفته قبل این سازمان خواستار آمادگی برای مدیریت و درمان ۲۰ هزار مبتلای احتمالی شد "این رقم برای برخی افراد، بزرگ به نظر می‌آمد اما امروز به نظر می‌رسد که این عدد چندان بزرگ نباشد."

جوآن لیو، رییس سازمان پزشکان بدون مرز، در همین نشست خواستار اقدامی هماهنگ و زیر نظر یک ستاد فرماندهی مرکزی برای مقابله با ابولا شد.

به گفته رییس سازمان پزشکان بدون مرز، بیماران مبتلا در لیبریا به دنبال محلی که آنها را از دیگران جدا نگه دارد به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند اما "متاسفانه کادرهای پزشکی باید آنها را برگردانند چون امکانات کافی برای پذیرش آنها در دسترس نیست."

جوآن لیو افزود: "افراد آلوده به ویروس مجبور می‌شوند به خانه فرستاده شوند تا دیگران را هم آلوده کنند و به این شکل شیوع بیماری مرگبار سرعت می‌گیرد. همه اینها به سبب فقدان واکنش جهانی است."

سازمان بهداشت جهانی پیشتر از وعده چین برای اعزام تیم متخصصان آزمایشگاه‌های سیار به سیرالئون استقبال کرده بود.

مارگارت چان، رییس سازمان بهداشت جهانی، گفته است اصلی‌ترین نیاز در راه مقابله با بیماری ابولا، کادر پزشکی مجرب است.

مطالب مرتبط