همه پرسی اسکاتلند در مطبوعات بریتانیا

حق نشر عکس Getty
Image caption دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا (سمت چپ)، در کنار آلکس سموند، رهبر استقلال طلبان اسکاتلند.

صفحات اول روزنامه های بریتانیا به ادامه اختلافات بر سر همه پرسی استقلال اسکاتلند پرداخته‌اند. عمده روزنامه ها موضعی همسو با مخالفان استقلال اسکاتلند دارند و استقلال طلبان را مورد انتقادهای تندی قرار داده اند.

روزنامه ایندیپندنت با اشاره به نزدیکی آرا دو طرف موافق و مخالف استقلال اسکاتلند در نظر سنجی ها، اسکاتلند را "ملتی تقسیم شده علیه خود" توصیف کرده است.

این روزنامه در صفحه اول به اتهامات رد و بدل شده میان سیاستمداران حزب کارگر (مخالف استقلال) و حزب ملی اسکاتلند (موافق استقلال) اشاره دارد و می نویسد که طرفداران استقلال به رهبر حزب کارگر دشنام داده اند.

روزنامه تلگراف نوشته است که اد میلیبند، رهبر حزب کارگر، در یک مرکز خرید در شهر ادینبورو گرفتار مواجهه با گروهی از طرفداران استقلال شد. روزنامه تایمز می نویسد هنگامی که اد میلیبند وارد یک مرکز خرید شد، جمعیت طرفدار استقلال به سمت او "هجوم" برده و او را دشنام دادند.

روزنامه دیلی میرور، که به حزب کارگر نزدیک است، از استقلال طلبان به دلیل متهم کردن رهبر حزب کارگر به خیانت انتقاد کرده است و آنها را به "نفرت و بیگانه هراسی" متهم کرده است.

اما اد میلیبند تنها سیاستمداری نیست که در شرایطی سخت قرار گرفته است. روزنامه دیلی اکسپرس نوشته است که دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر بریتانیا، هم مورد انتقاد تند اعضای حزب خود قرار گرفته که چرا برای تشویق اسکاتلندی ها برای رای منفی به استقلال به آنها وعده های مالی داده است.

دیلی اکسپرس می نویسد رهبران هر سه حزب اصلی مخالف استقلال توافق کرده اند که در صورت رای به حفظ یکپارچگی کشور هزینه دولتی سرانه در اسکاتلند را در سطحی بالاتر از هزینه سرانه در انگلستان نگهدارند.

تلگراف به نقل از یک نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا نوشته است که مجلس عوام بر سر این تصمیم "حمام خون" بر پا خواهد کرد. با این حال، روزنامه تایمز به نقل از نخست وزیر می نویسد که او اصرار دارد که سیاستهای دولت نسبت به همه پرسی استقلال اسکاتلند صحیح و بدون اشکال بوده اند.