استقلال اسکاتلند؛ ولزی‌ها چه می‌کنند؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مجلس محلی ولز بعد از همه‌پرسی سال ۱۹۹۷ میلادی ایجاد شد

با نزدیک شدن موعد برگزاری همه‌پرسی در اسکاتلند، اکنون همه چشم‌ها به این کشور دوخته شده است. اما پاسخ "آری" یا "نه" به این رفراندم، چه تاثیری بر ولز و اقدامات آن برای به دست آوردن قدرت و اختیارات بیشتر خواهد داشت؟

در ولز هم هویت ملی، به شدت اسکاتلند احساس می‌شود و می‌شود آن را در همه‌چیز از ورزش گرفته تا اپرا و نقش اژدها که نماد ملی این کشور است و حتی علائم راهنمایی و رانندگی دوزبانه مشاهده کرد.

ولز با جمیت سه میلیون و یکصد هزار نفر کوچک‌ترین ملت بین مردم نژاد کلت (Celt) است.

ولز هم همزمان با اسکاتلند در سال ۱۸۸۷ میلادی توانست به اختیارات قانونی دست پیدا کند و حال، بحث‌وجدل‌های مربوط به اسکاتلند را بادقت دنبال می‌کند و دورنمای استقلال خود را در نظر می‌گیرد، هرچند در ولز ظاهرا هیچ علاقه‌ای به استقلال نشان داده نمی‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تابلوها و علائم در ولز اغلب به دو زبان است

اخیرا نتایج یک نظرسنجی در مورد استقلال ولز که بی‌بی‌سی انجام داد، نشان داد که پنج درصد مردم ولز موافق استقلال منطقه هستند و این میزان در صورت استقلال اسکاتلند، به هفت درصد می‌رسد.

نتایج یک نظرسنجی دیگر، شمار موافقان استقلال ولز را ۱۴ درصد نشان می‌دهد، درحالی که ۱۷ درصد آنها خواهان کسب قدرت بیشتر ولز هستند.

مطمئنا هستند کسانی که از تغییر در نظام کنونی استقبال می‌کنند. لیان وود، رهبر حزب ملی ولز، پیش‌بینی می‌کند که استقلال ولز طی" یک نسل آینده" تحقق پیدا کند. او می‌گوید: "اگر جواب مثبت باشد، فکر می‌کنم که مردم از پشت دیوار هادریان به سوی دیگر نگاه می‌کنند و سیاستی را می‌بینند که کاملا متفاوت از خط مشی‌های وست‌مینستر (دولت بریتانیا) درباره خصوصی‌سازی خدمات بهداشتی و شهریه‌های سنگین دانشگاهی است. در روند جدایی از حکومت مرکزی، ولز و اسکاتلند دو منطقه متفاوت هستند. من مایلم که به دلیل اقتصاد ضعیف، به روند خودمختاری روی بیاوریم."

اما دکتر ربکا رامبل، مدیر مرکز اداره امور ولز، نگران است که مسائل ولز نادیده گرفته شود. او می‌گوید: "اگر جواب به استقلال اسکاتلند مثبت باشد، اکثریت نمایندگان انگلستان در پارلمان بریتانیا از ۸۵ درصد که رقم بالایی است، به ۹۲ درصد افزایش خواهد یافت و باعث خواهد شد که تعداد نمایندگان ایرلند شمالی و ولز در کنار این اکثریت، مثل 'موش در کنار فیل باشد' و در هر موردی، رأی نمایندگان ایرلند شمالی و ولز در مقابل اکثریت نمایندگان انگلستان تاثیر چندانی نخواهد داشت."

اما پاسخ منفی به استقلال اسکاتلند برای ولز پیامدهای منفی هم خواهد داشت؛ اسکاتلند برای ماه‌ها در کانون توجه قرار خواهد گرفت و مسائل ولز به حاشیه رانده خواهد شد. در واقع، ممکن است که ولز نه به دلیل تمایل، بلکه به خاطر نادیده گرفته شدن، به سمت استقلال کشیده شود.

هرچند ربکا رامبل معتقد است که نتیجه همه‌پرسی اسکاتلند هرچه باشد، رابطه انگستان و ولز عموما به نظر مردم ولز بستگی دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرچم ولز در بسیاری از نقاط کاردیف به چشم می‌خورد
حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایوت ایوانز فکر نمی‌کند نتیجه همه‌پرسی اسکاتلند بر ولز تاثیری داشته باشد

ایوت اوانز و نوه‌اش، فین ایویت اوانز، فکر نمی‌کنند که نتیجه همه‌پرسی اسکاتلند بر ولز تاثیری داشته باشد. ایوت می‌گوید که به انگلستان، بیشتر از اسکاتلند احساس نزدیکی می‌کند: اسکاتلند در منتهی‌الیه شمال قرار دارد و تاثیری جدی بر ما نخواهد گذاشت. این، کاملا یک مسئله مربوط به اسکاتلند است و ما نباید در آن دخالتی داشته باشیم."

جیسون هیل ۴۲ ساله اهل لانلی، موافق این نظر است و می‌گوید: "من مشکلی نمی‌بینم. اگر مردم اسکاتلند خواستار استقلال هستند، می‌توانند به این خواسته خود برسند."

آقای هیل معتقد است که نتیجه همه‌پرسی اسکاتلند تاثیری بر ولز نخواهد داشت و او نمی‌خواهد که ولز به پیروی از اسکاتلند، برای استقلال خود همه‌پرسی برگزار کند. او می‌گوید: "من خیلی خیلی وطن‌پرست هستم و به ولز تعلق دارم، اما نمی‌خواهم ولز قدرت بیشتری داشته باشد. درحال حاضر، اوضاع ولز روبه‌راه است و می‌تواند بهتر از این هم بشود، گرچه موانعی بر سر راه وجود دارد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کریستین نیکلاس می‌گوید که مایل است بریتانیا یکپارچه بماند

کریستین نیکلاس ۴۵ ساله اهل پورت‌کال، می‌گوید که مایل است بریتانیا یکپارچه باقی بماند.

محققان دانشگاه کاردیف و دانشگاه ادینبروی اسکاتلند دریافته‌اند که ۶۱ درصد مردم ولز خواستار باقی ماندن اسکاتلند به عنوان بخشی از بریتانیا هستند و تنها ۱۹ درصد آنها به دنبال استقلالند و ۲۱ درصد نمی‌دانند چه جوابی بدهند.

دولت ولز که در زمینه آموزش، بهداشت و اداره امور این منطقه دارای اختیار است، کمتر از پارلمان اسکاتلند به استقلال از بریتانیا علاقه نشان می‌دهد، هرچند به هر حال قدرت بیشتری به دست خواهد آورد.

در نهایت، اگر تمایلی در ولز برای کسب استقلال وجود داشته باشد، از تحولات اسکاتلند متاثر نیست و تقریبا دوسوم مردم ولز معتقدند که همه‌پرسی در اسکاتلند نباید بر این کشور تاثیر بگذارد.

نتیجه تازه‌ترین همه‌پرسی در ولز هم نشان می‌دهد که نزدیک به دوسوم مردم این منطقه نمی‌خواهند که در نحوه اداره امور کشور تغییری داده شود و به نظر می‌رسد که اگر مردم ولز به استقلال تمایل داشته باشند، در زمانی مناسب، برای آن گام برخواهند داشت.