گروه دولت اسلامی کوبانی را 'در محاصره کامل گرفت'

حق نشر عکس AP
Image caption شبه‌نظامیان کرد در حال مقابله با پیشروی گروه موسوم به دولت اسلامی در شمال سوریه هستند

فعالان سوری می‌گویند که شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) بیش از ۱۶ روستا را در شرق و غرب شهر عمدتا کردنشین کوبانی اشغال کرده‌اند و آن شهر را کاملا تحت محاصره گرفته‌اند.

کوبانی که عین‌العرب هم نامیده می‌شود، شهری کردنشین در نزدیکی محدوده مرزی ترکیه در شمال سوریه است.

دیدبان حقوق بشر سوریه، از گروه‌هایی که تحولات سوریه را زیر نظر دارد، اعلام کرده است که گروه دولت اسلامی در طول بیست و چهار ساعت گذشته شهر کوبانی را زیر حمله داشته و هم‌اکنون حلقه محاصره دور شهر را کامل کرده است.

گزارش شده است که نیروهای این گروه شبه‌نظامی در این حمله، از آتش توپخانه، موشک و تانک بهره برده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه اضافه کرده است که برای اولین‌بار یک پهپاد جاسوسی بر فراز محدوده تحت کنترل گروه دولت اسلامی در استان حلب سوریه مشاهده شده است، ولی هنوز معلوم نیست که چه کسی آن را هدایت می‌کرد.

انتشار خبرهای مربوط به پیشروی گروه دولت اسلامی در سوریه با مصوبه کنگره آمریکا برای تسلیح و آموزش گروه‌های شبه‌نظامی میانه‌رو در سوریه همزمان بوده است. این مصوبه برای تقویت شبه‌نظامیانی صادر شد که در حال جنگ با گروه دولت اسلامی در سوریه هستند.

به نقل از دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش شده است که نیروهای گروه دولت اسلامی توانسته‌اند در مسیر خود برای محاصره کامل کوبانی در مجموع ۲۱ روستا را اشغال کنند.

رامی عبدالرحمن، بنیانگذار دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری رویترز گفته که بیم آن می‌رود گروه دولت اسلامی در مناطقی که در اختیار می‌گیرد، به کشتار ساکنان اقدام کند.

مطالب مرتبط