سنای آمریکا هم به طرح اوباما برای تجهیز مخالفان سوری رای داد

حق نشر عکس EPA
Image caption باراک اوباما روز گذشته در جمع سربازان مقر فرماندهی حملات علیه داعش گفت نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی با مشارکت فیزیکی سربازان ایالات متحده در خاک عراق روی نخواهد داد

سناتورهای آمریکایی هم همچون اعضای مجلس نمایندگان با اکثریت آرا استراتژی جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور را برای کمک به تسلیح و آموزش شورشیان 'میانه رو' در سوریه به منظور مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را تصویب کردند.

این موضوع پس از آن تایید شد که آقای اوباما تاکید کرد نیروهای نظامی آمریکایی در مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی در عراق، در عملیات رزمی زمینی شرکت نخواهند کرد.

اعضای مجلس سنا که اکثریت آن با دموکرات‌هاست روز پنجشنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) با ۷۳ رای موافق در برابر ۲۲ رای مخالف با این طرح موافقت کردند.

همزمان در تازه‌ترین رشته حملات آمریکا طی دو روز گذشته ( سه شنبه ۱۶ و چهارشنبه ۱۷ اوت)، نیروهای آمریکایی دو خودروی زرهی متعلق به گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق را نابود کردند.

از اواسط ماه اوت تاکنون آمریکا ۱۷۴ بار علیه دولت اسلامی دست به حمله هوایی زده است.

استراتژی جدید آقای اوباما شامل عملیاتی مشابه در سوریه است و او پیشتر اعلام کرده بود که این طرح حمایت بیش از ۴۰ کشور را نیز دارد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که از جمله نیروهای نظامی هوایی فرانسه و بریتانیا هم‌اکنون در کنار نیروهای آمریکا در عملیات هوایی در عراق مشارکت دارند.

از پیش هم انتظار می رفت کنگره آمریکا به آسانی درخواست آقای اوباما را تایید کند، اما منتقدان طرح می‌گویند که این استراتژی باید شامل کمک های نظامی به عراق هم بشود.

بعضی از قانونگذاران در هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نسبت به آمادگی و توانایی شورشیان سوری برای شرکت در چنین عملیاتی تردید دارند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در کمیته روابط خارجی مجلس سنا تحت فشار قرار گرفت تا به اعضای این کمیته اطمینان دهد که سلاح‌ها به دست گروه‌ها و افراد بی‌صلاحیت در سوریه نیفتد.

پیش از رای گیری در سنا، مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۷۳ رای در مقابل ۱۵۶ رای، درخواست آقای اوباما برای ۵۰۰ میلیون دلار هزینه تسلیح و آموزش شورشیان میانه روی سوریه را به تایید رسانده بود.

مطالب مرتبط