گستره آتش سوزی کالیفرنیا دو برابر شد

حق نشر عکس EPA

آتش‌سوزی گسترده در ایالت کالیفرنیا در غرب ایالات متحده در طول شبانه‌روز گذشته دو برابر شده است.

مقامات محلی می‌گویند آتش‌سوزی در منطقه مرکزی کالیفرنیا با گذشت یک شبانه روز دو برابر شده است و هزاران خانه در مساحتی نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر مربع در معرض خطر قرار گرفته است.

بیش از ۳۶ هزار آتش‌نشان برای مقابله با این آتش‌سوزی در ۹۷ کیلومتری شرق ساکرامنتو؛ مرکز ایالت کالیفرنیا اعزام شده‌اند.

شعله‌های آتش پنج درصد از درختان جنگل ملی ال‌دورادو را در غرب ایالات متحده ازبین برده‌اند.

در همین رابطه، دانیل برلنت، سخنگوی سازمان جنگلداری و حفاظت از آتش کالیفرنیا، به خبرگزاری آسوشیتدرپرس گفته است که «در چند روز گذشته یک انفجار در این منطقه رخ داده است».

خشکسالی گسترده، ایالت کالیفرنیا را با آتش‌سوزی‌های متعددی مواجه کرده است.

حق نشر عکس EPA

اوایل هفته جاری، یکی از رسانه‌های محلی اعلام کرد که آتش‌نشان‌های کالیفرنیا در طول سال ۴۸۰۰ آتش‌سوزی را مهار کرده‌اند که ۱۱ مورد آن‌ها آتش‌سوزی‌های بزرگی بوده‌اند.

از مردم منطقهٔ پولاک پاین، که در ۶۰ مایلی غرب ساکرامنتو قرار دارد، خواسته شده است که خانه‌های خود را تخلیه کنند.

پنج روز است که کارکنان دولت برای مهار آتش تلاش می‌کنند ولی بیشتر خسارات به بخشی به جز اقامتگاه‌ها و خانه‌ها مربوط می شود.

لورنس کربتری، سرپرست خدمات جنگلداری آمریکا، به خبرگزاری «ساکرامنتو بی» گفته است که بخش قابل توجهی از زمین های زراعت چوب خصوصی و دولتی در کنار آب‌پخشان ها آسیب دیده‌‌اند.

در مناطق شمالی تر زبانه‌های آتش به بخش‌هایی از شهر وید خسارت وارد کرده است، ۱۱۰ خانه سوخته‌اند و ۹۰ خانه نیز خسارت‌ دیده‌اند.

شدت باد آتش را، که از روز دوشنبه آغاز شده، به سرعت در سرتاسر شهر پخش کرده است. دو کلیسا، یک مرکز تجمع و یک کتابخانه نیز براثر این آتش‌سوزی خسارت دیده‌اند. در همین حال، چهار آتش‌نشان خانه‌هایشان را از دست داده‌اند.

بیل هافر، کشیش کلیسای «برن وید» به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که با وجود دستور تخلیه به دلیل نگرانی از خرابکاری، قصد دارد چهارشنبه شب به خانه بازگردد، چرا که «هر چه چراغ‌ خانه‌‌های بیشتری روشن باشد بهتر است».