شورای امنیت ابولا را 'تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی' دانست

حق نشر عکس EPA

شورای امنیت سازمان ملل، شیوع ویروس ابولا را در غرب آفریقا "تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی" اعلام کرده است.

این شورا در قطعنامه‌ای که به اتفاق آرا تصویب شده از دولت‌ها خواسته است که منابع بیشتری برای مبارزه با شیوع این بیماری اختصاص دهند.

پس از آن که مبتلایان به ویروس ابولا هر سه هفته یک بار دو برابر شد، بان کی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان برگزاری یک نشست اضطراری شورا برای این موضوع شد.

آقای بان اعلام کرده است که این سازمان در همکاری با سازمان بهداشت جهانی یک ماموریت ویژه برای مبارزه با این بحران در پیش گرفته و هفته آینده یک جلسه اضطراری از مقام‌های ارشد به این منظور تشکیل خواهد داد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی ابولا تاکنون جان ۲۴۶۱ نفر را در سال جاری گرفته که نیمی از شمار کل مبتلایان است.

مسئول هماهنگی مبارزه با ابولا در سازمان ملل گفته است که بودجه لازم برای مبارزه با ابولا فقط در یک ماه گذشته ده برابر شده و به یک میلیارد دلار رسیده است.

پیش از این باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از شیوع ابولا در کشورهای غرب آفریقا به عنوان "تهدیدی امنیتی برای جهان" نام برده و از نقش وسیع‌تر آمریکا در مبارزه با ویروس عامل بیماری خبر داده بود.

آقای اوباما گفت که آمریکا سه هزار نیروی نظامی برای کمک به کشورهای درگیر با ابولا به آفریقا می فرستد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد که آمریکا تاسیسات بهداشتی تازه ای در این منطقه می سازد.

'قتل امدادگران'

سازمان پزشکان بدون مرز روز پنجشنبه از تاخیر در بازگرداندن یک بهیار خارجی آلوده به ابولا انتقاد کرد. این داوطلب بیمار با دو روز تاخیر از لیبریا خارج و به فرانسه منتقل شد.

یک هواپیمای اختصاصی مجهز، روز پنجشنبه از ایالات متحده به مونرویا رفت تا یک بهیار زن را که به سختی بیمار بود به فرانسه برگرداند.

از سوی دیگر هفت عضو تیمی که برای آموزش درباره ابولا به روستاییان در جنوب شرق گینه فرستاده شده بودند کشته شده‌اند.

دولت گینه می‌گوید این حادثه پس از آن اتفاق افتاده است که آنها مورد حمله مردم محلی عصبانی قرار گرفتند.

جسدهای این هفت نفر در چاه فاضلاب یک مدرسه ابتدایی پیدا شده است.

در جنوب اروپا مقام‌های کشور مالت، یک کشتی را که از گینه به اوکراین می‌رفت و احتمال می‌رفت یک مسافر آن مبتلا به ویروس ابولا باشد به گینه بازگردانده است.

نخست وزیر مالت، ژوزف ماسکات گفته است که کاپیتان این کشتی برای کمک به یک شهروند بیمار فیلیپینی که مسافر این کشتی بود درخواست کمک کرده بود.

او گفته بود بازگرداندن این بیمار "از نظر اخلاقی و قانونی قابل قبول" است.

مطالب مرتبط