شبه‌نظامیان حوثی کنترل بخشی از پایتخت یمن را در دست گرفتند

حق نشر عکس Reuters
Image caption همزمان با انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن به توافق صلح حوثی‌ها و دولت مرکزی، درگیری در بخش‌هایی از صنعا ادامه دارد

به گفته مقام‌های امنیتی یمن، شبه‌نظامیان حوثی به یکی از محله‌های پایتخت این کشور در شمال غربی صنعا حمله کرده و شماری از نیروهای نظامی را کشته اند.

در تازه‌ترین دور از بالاگرفتن درگیری‌ها میان حوثی‌ها و نیروهای دولتی در صنعا، شبه‌نظامیان حوثی همچنین دانشگاه علوم اسلامی "ایمان" را که زیر نظر یک روحانی سنی تندرو فعالیت می کند به محاصره درآورده اند.

مقام‌های مسئول و ساکنان منطقه شملان در شمال صنعا گفته اند در درگیری‌های روز پنجشنبه هزاران تن مجبور به ترک خانه‌های خود در این منطقه شده اند اما هنوز شمار دقیق تلفات مشخص نیست.

خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان محلی گزارش داده که شبه‌نظامیان حوثی کنترل بخش هایی از غرب و شمال پایتخت را به دست گرفته اند و اخباری مبنی بر حمله به ساختمان رادیو تلویزیون ملی در شمال صنعا منتشر شده است.

دانشگاه علوم اسلامی "ایمان" که در شمال صنعا به محاصره حوثی ها در آمده است زیر نظر عبدالمجید الزندانی فعالیت می کند.

شیخ الزندانی که در گذشته یکی از مراجع دینی اسامه بن لادن بوده است در سال ۲۰۰۴ از سوی آمریکا در فهرست افراد حامی القاعده جای گرفت.

خبرنگار بی‌بی‌سی در صنعا به نقل از منابع بیمارستانی گزارش داده که درگیری در اطراف دانشگاه "ایمان" تا شامگاه پنجشنبه ادامه یافته و شماری از افراد دو طرف کشته و مجروح شده اند.

شبه‌نظامیان حوثی همزمان با حمله به دانشگاه اسلامی "ایمان" به خانه شماری از رهبران حزب الاصلاح یورش برده و خانه چهار تن از آنها در منطقه شملان و روستای القابل در نزدیکی صنعا را تخریب کرده اند.

حزب الاصلاح، شاخه یمنی اخوان المسلمین، از حمایت و پشتیبانی دانشگاه "ایمان" برخوردار است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراض حوثی ها ماه قبل در واکنش به اقدام دولت یمن برای حذف یارانه فرآورده‌های نفتی آغاز شد و تاکنون ده ها کشته برجای گذاشته است

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، درگیری‌های دو روز اخیر در صنعا نزدیک به ۶۰ کشته برجای گذاشته است.

تلاش‌های صلح

نیروهای ذخیره ارتش یمن چهارشنبه شب گفتند حمله شبه‌نظامیان حوثی و افراد نزدیک به رییس جمهوری پیشین با توپ و سلاح سنگین به یک پادگان در جنوب صنعا را خنثی کرده اند.

با این حال منابع حوثی با رد هرگونه دخالت در انجام چنین حمله ای می گویند عناصر القاعده قصد داشته اند با حمله به این پادگان وضعیت پایتخت یمن را دگرگون سازند.

وبسایت وزارت دفاع یمن از احتمال رسیدن به توافق میان دولت مرکزی و شبه‌نظامیان حوثی برای حل بحران خبر داده است.

بنا به بیانیه وزارت دفاع که بندهایی از متن توافق را منتشر کرده است عوامل بحران زا باید از پایتخت حذف شوند و دولت تازه فراگیر و با کفایت شکل گیرد. توافق احتمالی میان حوثی ها و دولت مرکزی همچنین شامل اجرای اصلاحات اقتصادی برای عبور از مرحله انتقالی خواهد بود.

از سوی دیگر، متیو تولر، سفیر جدید آمریکا در صنعا برخی افراد وابسته به رییس جمهوری سابق علی عبدالله صالح را متهم کرده که با پیوستن به حوثی ها قصد دارند حکومت مرکزی را سرنگون کنند.

تولر در نخستین کنفرانس خبری اش از زمان به عهده گرفتن سفارت آمریکا در یمن، از همه اعضای "حزب کنگره ملی" – به ریاست علی عبدالله صالح – خواسته است تا برای مصالح کشور تلاش کنند که از بحران جاری کاسته شود.

سفیر آمریکا در یمن گفت: "برخی عناصر تابع حزب کنگره به حوثی ها پیوستند زیرا اعتراض آنها برای کاهش بهای فرآورده‌های نفتی آغاز شد، و عده ای دیگر به آنها پیوستند تا حکومت را سرنگون کنند."

اعتراض حوثی ها ماه قبل در واکنش به اقدام دولت یمن برای حذف یارانه فرآورده‌های نفتی آغاز شد و تاکنون ده ها کشته برجای گذاشته است.

سفیر آمریکا با ابراز نگرانی از فعالیت حوثی‌های مسلح، آنها را از به کارگیری خشونت برای رسیدن به خواسته هایشان برحذر داشت.

مقر اصلی حوثی ها که از نظر مذهبی شیعه زیدی هستند در مناطق شمالی یمن است و آنها در سال‌های زمامداری علی عبدالله صالح، شش بار با دولت مرکزی جنگیدند.

مطالب مرتبط