شکایت یک مقام دولتی علیه دو روزنامه‌نگار 'امروز نیوز'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسفندیار نظر و نظیر نصرت روز گذشته به دادستانی ناحیه اسماعیل سامانی احضار شده‌اند

مدیر اداره فروش کتاب و نشریات دوری، یک نهاد وابسته به شهرداری دوشنبه، علیه دو روزنامه‌نگار محلی به دادستانی شکایت برده است.

ابرار امامف از دادستانی ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه خواسته است که علیه اسفندیار نظر و نظیر نصرت، خبرنگار و سردبیر روزنامه "امروزnews" پرونده جنایی باز کند.

اتهامات مطرح شده علیه این دو خبرنگار، در صورت تأیید در دادگاه، مجازات نه سال زندان یا جریمه به مبلغ نه هزار سامانی و یا منع فعالیت خبرنگاری برای سه سال را در پی خواهد داشت.

این خبرنگاران در تابستان سال جاری در روزنامه "امروزnews" مطلبی را زیر عنوان "دعوا دارند: "عالم کتاب" حبس کرده شود" منتشر کرده‌اند.

آقای امامف آنها را به نقض قوانین کشور، از جمله به "بیرون رفتن از وکالت خدمتی" و "مانع شدن از اجرای عدالت دادگاهی" متهم کرده است. روز پنج‌شنبه‌ 18 سپتامبر این دو خبرنگار برای بازپرسی در مورد این قضیه به دادستانی ناحیه اسماعیل سامانی احضار شده‌اند.

اسفندیار نظر روز جمعه 19 سپتامبر در صحبت با بی بی سی همه اتهامات مطرحشده از سوی آقای امامف را بی‌پایه خوانده و گفت که او و همقلمش مطلب خود را بر پایه دلایل معتمَدی نوشته‌اند.

وی گفت: "در این مقاله ما مشکلات تالار کتاب‌فروشی موسوم به "کتاب" را که به شاعره عبدالله‌یوا تعلق دارد، بررسی نمودیم. البته، در مورد مشکلات کتاب‌فروشی ما قبلا نیز مطالبی منتشر کرده بودیم و این مطلب ادامه‌ پیگیریهای روزنامه از جریان بحثهای عبدالله‌یوا با اداره‌ای است که امامف راهبر آن می‌باشد."

تلاش ما برای ارتباط با آقای امامف نتیجه نداد، ولی گفته می‌شود وی از خبرنگاران خواسته است ثابت سازند که خانم عبدالله‌یوا برای بازسازی فروشگاه کتاب در مجتمَع موسوم به "پایتخت-80" یک میلیون سامانی مصرف کرده و کتب وی به مبلغ 700 هزار سامانی به سرقت برده شده است.

آقای نظر در این باره افزود: "همچنین امامف نوشته است که گویا ما با نشر این مطلب پنهانی به کار دادگاه فشار آورده‌ایم. مگر نشر خلاصه دادگاه فشار به دادگاه است؟ واقعیت این است که امامف با طلب پرزیدنت کشور که در مراسم افتتاح بخش اول مجتمَع "پایتخت-80" از شهرداری خواسته بود، تا آشیانه اول آن تالار کتاب‌فروشی شود، مخالفت می‌کند."

وی افزود: "ما طلب و پیشنهاد پرزیدنت را در این مورد پشتیبانی کرده‌ایم و اکنون هم می‌گویم که تالار "کیتاب" که خانم عبدالله‌یوا آن را با زحمات فراوان آماده کرده است، از بهترین تالارهای کتاب‌فروشی پایتخت است."

آقای نظر یادآور شد که خانم عبدالله یوا از نخستین تاجران تاجیک بود که هنوز در زمان جنگ داخلی در تاجیکستان تجارت کتاب را در دوشنبه راه‌اندازی کرده بود و هم اکنون "خدمت این زن را باید قدر کرد، نه این که به آن خاک سیاه پاشید."

این در حالیست که در یک سال اخیر نهادهای دولتی و حتی شرکتهای تحت کنترل افراد نزدیک به مقامهای دولتی تاجیکستان پیوسته از فعالیت خبرنگاران و نشریه‌ها به دادستانی شکایت برده و با آنها وارد بحثهای دادگاهی می‌شوند.

اخیرا شرکت موسوم "کیو نت" علیه آرزو عیسی‌اف، مجری سابق یکی از برنامه‌های رادیوی خصوصی "امروز" به دادگاه شکایت کرده و او را به پخش اطلاعات ناصحیح متهم کرده است.

قبلا گروهی از فرهنگیان تاجیک و سازمانهای هنری علیه اولگه توتوبالینا، سردبیر سابق نشریه روسی زبان "Asia-plus" به دادگاه شکایت برده و خواستار پرداخت غرامت شده بودند.

مدافعان آزادی مطبوعات دولت تاجیکستان را به نقض حقوق روزنامه‌نگاران و مانع شدن از اطلاع رسانی به مردم این کشور در باره فععالیتهای فسادآمیز منصبداران دولتی متهم می‌کنند.