توافق اوکراین با شورشی‌ها درباره طرح صلح

حق نشر عکس EPA
Image caption یک خودروی زرهی نیروهای اوکراینی در دونتسک، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴

دولت اوکراین و شورشی‌های جدایی‌خواه درباره طرح صلح در شرق این کشور به یک توافق اولیه رسیده‌اند.

این یادداشت غیررسمی که دو طرف امضا کرده‌اند، شامل ایجاد یک محدوده حائل به عرض ۳۰ کیلومتر در مرز اوکراین با روسیه، منع پروازهای نظامی در بخشی از شرق اوکراین و عقب‌نشینی "عوامل بیگانه" هر دو طرف است.

این توافق در مینسک، پایتخت بلاروس، سر گرفته است که دو هفته پیش هم میزبان توافق دو طرف برای آتش‌بس بود.

در حدود پنج ماه گذشته بیش از ۳۰۰۰ نفر در جریان درگیری‌های شرق اوکراین کشته شده‌اند.

آتش‌بس بین دولت مرکزی و شورشی‌های هوادار روسیه در دو هفته گذشته بارها نقض شده اما همچنان هر دو طرف آن را پابرجا می‌شمرند.

اوکراین و غرب، روسیه را متهم می‌کنند که با سلاح و نیروی نظامی از جدایی‌خواهان در شرق اوکراین حمایت می‌کنند.

نمایندگان اوکراین، جدایی‌خواهان شرق این کشور، روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا در این گفت‌وگوها حضور داشتند و توافق در اواخر شب به نتیجه رسید.

گزارشگران می‌گویند این تلاشی برای تحکیم آتش‌بس شکننده فعلی بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا، اوکراین و روسیه در نشست با خبرنگاران

لئونید کوچما، رئیس‌جمهوری سابق اوکراین که نماینده دولت مرکزی این کشور در این مذاکرات بوده، می‌گوید همه طرفین پذیرفتنه‌اند که بخشی از تسلیحات سنگین خود را عقب بکشند.

به گفته او، منطقه حائل در ۱۵ کیلومتری دو سوی مرز اوکراین و روسیه شکل می‌گیرد و توپ‌خانه سنگین دو طرف از این منطقه خارج می‌شود.

این فرد حاضر در مذاکرات مینسک می‌گوید قرار است توافق جدید ظرف ۲۴ ساعت اجرایی شود و ناظرانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا به منطقه حائل بروند تا از اجرای آن مطمئن شوند.

الکساندر زاخارچنکو، از رهبران جدایی‌خواهان، گفته است که دو طرف درباره وضعیت مناطق در اختیار شورشیان در لوهانسک و دونتسک مذاکره‌ای نداشته‌اند.

او گفته است که نظر دو طرف در این باره فرق می‌کند.

میخائیل زورابوف، سفیر روسیه در اوکراین که نماینده روسیه در این مذاکرات است، گفته است که در هر دو جبهه، "سربازان مزد بگیر" می‌جنگند.

او از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواسته است که بر عقب‌کشیدن این نیرو نظارت کند.

در پاسخ به اتهام اوکراین و کشورهای غربی درباره این که روسیه برای حمایت از شورشی‌ها نیروی نظامی اعزام کرده، مسکو همواره گفته است که این شهروندانش داوطلبانه و به طور شخصی به آن‌جا رفته‌اند.

مطالب مرتبط