مرگ دو دانشجو در آتش سوزی یک کارخانه گوشت در جنوب تاجیکستان

آتش سوزی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارخانه گوشت محل زندگی و کار شبانه دو دانشجوی کشته شده در آتش سوزی در شهر قرغان تپه در جنوب تاجیکستان بوده است

دو دانشجوی محلی در شهر قرغانتپه، مرکز ولایت ختلان، در جنوب تاجیکستان، در اثر آتش سوزی در یک کارخانة تولید مواد گوشتی کشته شده‌اند.

این حادثه شب گذشته (19 به 20 سپتامبر) اتفاق افتاده است.

سهراب قل‌محمدف، سخنگوی اداره آتش نشانی ولایت ختلان، به رسانه‌های محلی گفته است که آتش سوزی در کارگاه قنادی کارخانه گوشت در حوالی ساعت یک شب رخ داده است.

در اثر این آتش سوزی دو دانشجوی دانشگاه ناصر خسرو شهر قرغانتپه که شب‌هنگام در این کارخانه کار می‌کردند، جانهای خود را از دست داده‌اند.

منابع محلی گفته‌اند که این افراد دانشجویان سال دوم دانشگاه، مدثر رئوف، از ناحیه قُمسنگیر و نعمت‌الله حسین اف از ناحیه وخش در جنوب تاجیکستان بوده‌اند. یکی از آنها در رشته زبان و ادبیات و دیگری در رشته فیزیک و ریاضیات تحصیل می‌کردند.

جنازه‌های این افراد روز شنبه به نزدیکانشان تحویل شده و در زادبوم هر کدامی از آنان به خاک سپرده شده است. مقامهای داداستانی محلی گفته اند که این حادثه را تحقیق می کنند.

خبرگزاری محلی "آسیاپلاس" از قول آقای قل‌محمداف آورده است: "مساحت عمومی آتش سوزی 84 متر مربع را تشکیل می‌دهد. آتش نشانها سریعا به محل حادثه اعزام شدند. کارگاه قنادی بکلی سوخته است. عوامل این آتش سوزی تحقیق می‌شود."

به گفته منابع محلی، میزان خسارات وارده از آتش سوزی 25 هزار سامانی را تشکیل می‌دهد. یکی از فرضیه‌های عمده در باره عوامل وقوع این آتش سوزی به هم رسیدن و ذوب شدن خطوط برق است.

به گفته عده‌ای از دانشجویان دانشگاه دولتی شهر قرغانتپه، مدثر رئوف و نعمت‌الله حسین اف بعد از درس در کارخانه گوشت شهر قرغانتپه کار می‌کردند و جای زیستشان هم همان جا بود.

قیمت بالای خوابگاهها و اجاره خانه به اضافه گرانی تحصیل در دانشگاههای تاجیکستان بسیاری از دانشجویان متعلق به خانواده‌های نادار را وادار می‌کند که در ازای مزد اندک و یا به خاطر تأمین جای زیست و خوراک در کنار تحصیل به اجرای کارهای سنگینی در کارخانه و مؤسسات خصوصی اشتغال بورزند.

به گفته یک دانشجوی محلی در ولایت ختلان، در بیشتر موارد، کارفرمایان بی آن که شرایط ایمنی را برای آنها تأمین کنند، از نیروی کار دانشجویان به طور گسترده بهره کشی می‌کنند و به آنها دستمزد اندکی می‌دهند.

در پی این حادثه مسئولان دانشگاه شهر قرغانتپه به هر کدامی از خانواده های این دو دانشجوی کشته شده مبلغ یک خزار سامانی کمک کرده اند. در باره ارائه کمک از سوی مالکان کارخانه گوشت خبری در دست نیست.

این در حالی است که گفته می‌شود بخش اصلی سهام کارخانه گوشت شهر قرغانتپه به یکی از ثروتمندان معروف محلی که از افراد نزدیک به مقامات بلندپایه تاجیکستان است، تعلق داشته است.

برای بار نخست نیست که در تاجیکستان آتش سوزیهایی مثل این رخ می‌دهد. در گذشته آتش سوزیهای مشابه در بازارها و کارخانه‌های مختلف و حتی در مدارس همگانی میلیونها دلار خسارت برجای گذاشته، هرچند از تلفات جانی در این حوادث کمتر گزارش شده است.

از جمله، در بهار سال جاری در اثر یک آتش سوزی در ناحیه قبادیان ولایت ختلان، در جنوب تاجیکستان، ساختمان یک مدرسه که بیش از 700 دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کردند، بکلی خراب شد. اما در این حادثه کسی آسیب ندیده است.

با این حال، به گفته منابع پلیس تاجیکستان، در شش ماه نخست سال میلادی جاری 21 نفر در اثر آتش سوزیهای مختلف در تاجیکستان جان داده‌اند که دستکم 10 نفر از آنها را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط