اختلاف نظر احزاب اصلی بریتانیا بر سر اعطای اختیارات بیشتر به اسکاتلند

حق نشر عکس Getty Images

در بریتانیا میان احزاب اصلی سیاسی بر سر اصلاحاتی که وعده داده بودند در اسکاتلند انجام دهند، اختلاف پیش آمده است.

این احزاب در آستانه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند وعده داده بودند که اگر مردم این سرزمین به همهپرسی رای منفی بدهند و اسکاتلند بخشی از پادشاهی متحده بریتانیا باقی بماند، به دولت محلی این سرزمین اختیارات و خودمختاری بیشتری بدهند.

اسکاتلندی ها به همه‌پرسی استقلال از بریتانیا پاسخ نه دادند و تصمیم گرفتند با بریتانیا بمانند.

دیوید کامرون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار می گوید اصلاحات مربوط به اعطای اختیارات بیشتر به دولت محلی اسکاتلند باید با اصلاحات در سیاست هایی که تنها به انگلستان ربط دارد، همراه باشد.

اما حزب کارگر که حزب مخالف است می گوید برای عملی شدن هر چه سریع‌تر وعده هایی که به رای دهندگان اسکاتلندی داده شده، باید به این دو موضوع به صورت جداگانه پرداخت.

دو حزب اصلی بریتانیا بر سر زمان‌بندی و میزان اعطای اختیارات به اسکاتلند دچار اختلاف نظرهای جدی هستند.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر تصریح کرده که طرح های دیوید کامرون، نخست وزیر را برای اعطای اختیارات بیشتر به نمایندگان انگلستان در پارلمان بریتانیا امضا نخواهد کرد.

آقای میلیبند در عوض خواهان آن است که یک مجمع قانون اساسی در سطح کشور در این مورد طرح بدهد.

در پی شکست الکس ساموند، وزیر اول اسکاتلند در همه‌پرسی استقلال، وی اعلام کرد که از مقام خود استعفا می‌کند.

به گفته ناظران، اگرچه مردم اسکاتلند در همه‌پرسی روز پنجنشنبه تصمیم گرفتند بخشی از بریتانیا باقی بمانند، اما این همه‌پرسی نه تنها بر سرنوشت خود اسکاتلند بلکه بر دیگر بخش های بریتانیا شامل انگلستان، ولز و ایرلند شمالی نیز تاثیر خواهد داشت و باعث افزایش انتظار هر یک از این بخش ها برای اختیارات بیشتر شده است.

مطالب مرتبط