هواپیماهای فرانسه مواضع نیروهای داعش را بمباران کردند

حق نشر عکس AP
Image caption هواپیماهای فرانسوی برای نخستین بار مواضع دولت اسلامی را بمباران کردند

هواپیماهای فرانسوی مواضع نیروهای دولت اسلامی را در عراق بمباران کرده‌اند و چند کشور اروپایی دیگر آماده ورود به عملیات نظامی علیه این نیروها می‌شوند.

روز پنجشنبه، ۳ مهر (۲۵ سپتامبر)، سخنگوی دولت فرانسه اعلام کرد که هواپیماهای نظامی این کشور در چند ماموریت هوایی، به مواضع شبه‌ نظامیان دولت اسلامی در شمال عراق حمله کرده‌اند. وی در این مورد توضیح بیشتری نداد.

فرانسه پیشتر گفته بود که به ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده علیه دولت اسلامی خواهد پیوست و به نیروها و امکانات این گروه در عراق حمله خواهد کرد. دولت فرانسه برای حمله به این گروه در داخل خاک سوریه اعلام آمادگی نکرده است.

عملیات نیروی هوایی آمریکا و متحدان آن در خاک عراق به درخواست و با اجازه دولت مرکزی و دولت اقلیم خودگردان کردستان عراق انجام می‌شود اما در مورد حمله به مواضع دولت اسلامی در خاک سوریه، اجازه دولت این کشور کسب نشده، هر چند ظاهرا این حملات به اطلاع مقامات سوری می‌رسد. کشورهای غربی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، را به کشتار مردم این کشور متهم ساخته و روابط رسمی خود را با دولت او قطع کرده‌اند.

روز پنجشنبه، دولت‌های بلژیک و هلند نیز اعلام کردند که هواپیماهای جنگی آنان در عملیات علیه دولت اسلامی در داخل خاک عراق مشارکت خواهند داشت. تا کنون هلند تعدادی هواپیمای ترابری را برای عملیات پشتیبانی در اختیار ائتلاف بین‌المللی قرار داده است. عملیات هوایی این دو کشور احتمالا به حمله به هدف‌هایی در داخل خاک عراق منحصر خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش سوریه گفته به یکی از مناطق تحت تسلط مخالفان حمله کرده و آن را پس گرفته است

همچنین، قرار است دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در جلسه مجلس عوام پارلمان این کشور در روز پنجشنبه، تصمیم دولت به مشارکت در عملیات نظامی علیه داعش را اعلام کند. پیشاپیش، احزاب اصلی بریتانیا از ورود این کشور به عملیات نظامی ائتلاف حمایت کرده‌اند هر چند شامگاه گذشته، رهبر حزب کارگر - حزب اصلی مخالف دولت - گفت که این حمایت تنها شامل عملیات در عراق است.

روز گذشته، آقای کامرون در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل، عقاید دولت اسلامی را "ایدئولوژی بیمار" توصیف کرد و گفت که بریتانیا باید به مرحله جدیدی از اقدامات برای حفاظت از مردم خود در برابر افراطیون گام بگذارد.

شب گذشته، هواپیماهای جنگنده آمریکا و چند کشور عرب منطقه خلیج فارس، برای سومین شب متوالی به عملیات جنگی در خاک سوریه دست زدند و چند تصفیه خانه کوچک تحت تسلط دولت اسلامی را بمباران کردند تا به این ترتیب، عواید این گروه را کاهش دهند.

همزمان، تلویزیون دولتی سوریه در روز پنجشنبه گزارش کرد که نیروهای دولتی این کشور منطقه‌ای در نزدیکی پایتخت را از دست نیروهای مخالف پس گرفته‌اند. یک سازمان سوری مدافع حقوق بشر گفته است که این مناطق در اختیار داعش و اسلامگرایان افراطی دیگر نبود بلکه گروه‌های دیگر مخالف حکومت در آنها مستقر بودند. این سازمان نیروهای دولتی را متهم کرده است که در این عملیات،بمب‌های بشکه‌ای در مناطق مسکونی به کار برده‌ و تلفات و ویرانی گسترده برجای گذاشته‌اند.

مطالب مرتبط