تصاویر حمله به تاسیسات نفتی داعش در سوریه منتشر شد

حق نشر عکس US DoD
Image caption آمریکا می گوید داعش از فروش نفت تاسیساتی که تصرف کرده حدود دو میلیون دلار در آمد کسب می‌کند

پنتاگون ویدئو و عکس‌های مربوط به حملات هوایی به پالایشگاه‌های نفتی در سوریه را منتشر کرده است. تاسیساتی که در کنترل شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) بوده است.

حملات هوایی علیه مواضع داعش که از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شده و تحت رهبری آمریکا با مشارکت جنگنده‌های این کشور در کنار جت‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی صورت گرفته، امروز، پنجشنبه ۲۵ سپتامبر، هم ادامه داشت و آن طور که جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می‌گوید با حمله به ۱۲ پالایشگاه نفتی در شمال شرق سوریه، تلاش شده است منابع کسب درآمد گروه موسوم به دولت اسلامی منهدم شود.

ژنرال کربی در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت شبه نظامیان داعش که بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق را تصرف کرده‌اند از طریق فروش نفت در بازار سیاه مخارج خود را تامین می‌کنند و با وجود حمله به این ۱۲ تاسیسات نفتی، ممکن است آنها هنوز منابع دیگری برای کسب درآمد در اختیار داشته باشند.

به گفته سخنگوی پنتاگون، با وجود حملات متعدد به مواضع شبه‌نظامیان دولت اسلامی در عراق و سوریه، این گروه همچنان پابرجاست و از منابع مالی قوی و سازماندهی مناسب بهره می‌گیرد و به همین علت نبرد ائتلاف موسوم به "ضد داعش" هم "ادامه خواهد داشت".

ژنرال کربی از تعداد کشته‌شدگان در این حملات خبری نداد اما گفت از گزارش‌هایی که به کشته شدن ۱۴ شبه نظامی و ۵ غیرنظامی اشاره کرده‌اند، خبر دارد و پنتاگون در حال بررسی این موضوع است.

با وجود این، وی تاکید کرد که هدف از این حملات هوایی ساقط کردن منابع کسب درآمد شبه نظامیان دولت اسلامی بوده و نه کشتن نیروهای آنها.

هواپیماهای فرانسوی به مواضع داعش در عراق حمله کردند

صبح امروز همچنین گزارش شد که هواپیماهای فرانسوی مواضع نیروهای دولت اسلامی را در عراق بمباران کرده‌اند و چند کشور اروپایی دیگر آماده ورود به عملیات نظامی علیه این نیروها می‌شوند.

سخنگوی دولت فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد هواپیماهای نظامی این کشور در چند ماموریت هوایی، به مواضع شبه‌ نظامیان دولت اسلامی در شمال عراق حمله کرده‌اند. وی در مورد جزئیات این حملات و خسارات ناشی از آن توضیح نداد.

حق نشر عکس US Department of Defense
Image caption در تصاویر پنتاگون تاسیسات نفتی در شرق سوریه پیش (چپ) و پس از حملات هوایی نشان داده شده‌اند

فرانسه پیش‌تر گفته بود به ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده علیه دولت اسلامی خواهد پیوست و به نیروها و امکانات این گروه در عراق حمله خواهد کرد اما دولت فرانسه برای حمله به این گروه در داخل خاک سوریه اعلام آمادگی نکرده است.

عملیات نیروی هوایی آمریکا و متحدان آن در خاک عراق به درخواست و با اجازه دولت مرکزی و دولت اقلیم خودگردان کردستان عراق انجام می‌شود اما در مورد حمله به مواضع دولت اسلامی در خاک سوریه، اجازه دولت این کشور کسب نشده است، هر چند ظاهرا این حملات به اطلاع مقامات سوری می‌رسد.

کشورهای غربی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، را به کشتار مردم این کشور متهم ساخته و روابط رسمی خود را با دولت او قطع کرده‌اند.

امروز، دولت‌های بلژیک و هلند نیز اعلام کردند که هواپیماهای جنگی آنان در عملیات علیه دولت اسلامی در داخل خاک عراق مشارکت خواهند داشت.

تاکنون هلند تعدادی هواپیمای ترابری را برای عملیات پشتیبانی در اختیار ائتلاف بین‌المللی قرار داده است. عملیات هوایی این دو کشور احتمالا به حمله به هدف‌هایی در داخل خاک عراق منحصر خواهد بود.

در همین حال، امارات متحده عربی با انتشار تصاویری از حضور یک خلبان زن در حملات هوایی علیه داعش در سوریه خبر داده است.

عکس‌های تازه متشر شده از سرگرد مریم المنصوری او را در یک جت اف-۱۶ نشان می‌دهد و امارات می‌گوید او عملیات جنگی یک دسته هواپیما را در روز پنجشنبه هدایت می‌کرده است.

اخبار مربوط به ماموریت این خلبان زن، مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی را هیجان زده کرده به طوری که توفانی توئیتری با شعار "زن روز" و با هشتگ "زن آزادی" در ستایش وی به راه افتاده است.

در برابر، برخی از کاربران، خشمگینانه او را متهم به اعمال "جنایت‌کارانه" کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption انتشار تصاویر سرگرد المنصوری می‌تواند تلاش پیشتازانه امارات متحده برای شرکت دادن زنان در مشاغل حساس تلقی شود

همزمان گزارش شده خالد، پسر شاهزاده سلمان از خاندان سلطنتی عربستان سعودی هم حملات هوایی علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی در سوریه شرکت داشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption خلبان شاهزاده خالد بن سلمان در کابین جت در محلی نامشخص، عکس مربوط به روز سه‌شنبه ۲۳ سپتامبر

مطالب مرتبط