اریک هولدر دادستان کل آمریکا استعفا کرد

حق نشر عکس AP
Image caption کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای از عملکرد اریک هولدر در دستگاه قضایی آمریکا قدردانی کرده است

اریک هولدر، نخستین سیاه پوستی که به دادستانی کل آمریکا رسیده بود، روز پنجشنبه از این مقام کناره گیری کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، با حضور در مراسمی در کاخ سفید ضمن قدردانی از عملکرد اریک هولدر گفت در زمان ریاست او بر دستگاه قضایی، نرخ جنایت در آمریکا کاهش یافت.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است آقای هولدر تا زمان تعیین جانشین در مقام خود باقی می‌ماند.

هولدر، ۶۳ ساله، یکی از معدود افراد عالی رتبه باقیمانده از دوره نخست ریاست جمهوری باراک اوباما است که در شش سال اخیر وزارت دادگستری آمریکا را زیر نظر داشته است.

وجه تمایز دوره مدیریت آقای هولدر تمرکز بر حقوق مدنی بود که مورد ستایش برخی رهبران سیاه پوست قرار داشت اما همزمان انتقاد شماری از افراد دیگر را برانگیخت که انتظار داشتند کارهای بیشتری در دوران حضور دو شهروند سیاه پوست در مقام‌های ریاست جمهوری و دادستانی کل آمریکا انجام گیرد.

اریک هولدر در تابستان اخیر نقش مهمی در مهار بحران ناشی از تیراندازی پلیس به یک نوجوان سیاه پوست غیرمسلح در ایالت میسوری ایفا کرد.

پیش از آنکه باراک اوباما بعد از ظهر پنجشنبه رسما این خبر را اعلام کند کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای از عملکرد هولدر قدردانی کرد.

بنا به بیانیه کاخ سفید، "دستاوردهای هولدر، میراثی تاریخی برای جنبش حقوق مدنی به وجود آورد و بی طرفی دستگاه قضایی را احیا کرد."

این بیانیه می افزاید: "هولدر به فعالیت‌های اداره حقوق مدنی در وزارت دادگستری نیرو بخشید، حامی حقوق جامعه دگرباشان بود، به شکل موفقیت آمیزی تروریست‌ها را تعقیب کرد، و به شکلی خستگی ناپذیر برای احیای حق رای جنگید."

حق نشر عکس AP
Image caption اریک هولدر در تابستان اخیر نقش مهمی در مهار بحران ناشی از تیراندازی پلیس به یک نوجوان سیاه پوست در فرگوسن میسوری ایفا کرد

پیش‌تر قوانین سختی برای احراز هویت رای دهندگان وجود داشت که با مداخله اریک هولدر تسهیل شد. همچنین آقای هولدر سال گذشته از ۱۱ ایالت آمریکا خواست که حق رای را به آن دسته شهروندانی که پیش‌تر مدتی را در زندان بوده اند بازگردانند.

از جمله دیگر دستاوردهای او، که جنجال برانگیز هم بود، کاهش دوره زندان مجرمان مربوط به مواد مخدر است که پیش از دستگیری اعمال خشونت‌آمیزی انجام نداده بودند.

اریک هولدر همچنین دفاع از قانونی که ازدواج را رابطه‌ای صرفا بین یک زن و یک مرد تعریف می کرد نپذیرفت.

تصمیم او مبنی بر محاکمه یک متهم حوادث یازدهم سپتامبر در نزدیکی محل سابق برج‌های تجارت جهانی با اعتراض بازماندگان این واقعه مواجه شد.

دادستان کل آمریکا در واکنش به اعتراض‌ها از اجرای تصمیم خود صرفنظر کرد.

در رویدادی دیگر که به شرمساری اریک هولدر در دستگاه قضایی آمریکا تعبیر شد ماموران آمریکا نتوانستند رد صدها قبضه اسلحه غیرقانونی فروخته شده در ایالت آریزونا را بیابند.

البته تحقیقات بعدی نشان داد که هولدر از جزییات این عملیات آگاه نبوده است.

از جمله منتقدان جدی اریک هولدر در وزارت دادگستری آمریکا، جمهوری‌خواهانی بودند که عملکرد او را "نقض بی طرفی دستگاه قضایی" می‌دانستند.

تد کروز، سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس، با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز خرسندی از استعفای اریک هولدر گفته است که او "جانبدارترین دادستان کل در تاریخ آمریکا" بوده است.

سناتور کروز با پیش‌بینی نتیجه انتخابات آتی کنگره به نفع جمهوریخواهان گفته است "برای تحقق عدالت"، کنگره کنونی نباید این دادستان کل را به راحتی با فردی دیگر مثل او جایگزین کند و کار تعیین جانشین اریک هولدر باید به نمایندگان بعدی کنگره محول شود.