ابراز نگرانی سازمان ملل از رشد چشمگیر پناهجویان

حق نشر عکس AFP
Image caption پناهجویان کرد سوریه آواره از جنگ در این کشور

آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید تعداد کسانی که در نیمه اول امسال در کشورهای صنعتی برای پناهندگی درخواست داده اند حدود ۲۴ درصد افزایش یافته و به بیش از ۳۳۰ هزار نفر رسیده است.

سازمان ملل می گوید در صورت ادامه این روند، تعداد پناهجویان سال ۲۰۱۴ میلادی رکورد شکن خواهد شد و به ۷۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

رکورد بیشترین پناهجو در جهان در حال حاضر مربوط به اوج جنگ های یوگسلاوی سابق در ۲۰ سال گذشته است و در صورت تحقق پیش بینی سازمان ملل متحد، سال جاری به سالی با بیشترین تعداد پناهجوی ثبت شده در تاریخ بدل خواهد شد.

افزایش پناهجویان بیش از هر چیز به درگیری ها در سوریه و عراق مربوط است.

بیشتر پناهجویان از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و اریتره هستند و بیش از دو سوم آنها توسط شش کشور آلمان، امریکا، فرانسه، سوئد، ترکیه و ایتالیا پذیرفته شده اند.

مجموع پناهجویان در کشورهای صنعتی بین ماههای ژانویه تا ژوئن امسال ۳۳۰ هزار و ۷۰۰ نفر بود که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایشی ۲۴ درصدی را نشان می دهد.

حق نشر عکس AP
Image caption پناهجویان سوری منتظر اجازه ورود به خاک ترکیه

سازمان ملل می گوید به طور معمول در نیمه دوم سال موج پناهجویان - به ویژه از طریق دریای مدیترانه- افزایش می یابمیزان پناهندگان در اروپا و ایالات متحده با تعدادی که در کشورهای همسایه محل تخاصم پناه داده شده اند، نسبت مستقیمی دارد.

پس از شروع درگیری‌ها در سوریه، ترکیه به تنهایی به حدود ۳ میلیون پناهجوی سوری پناه داد.

این رقم پس از ورود پناهجویان کرد سوری نیز افزایش چشمگیری داشته است. کارول بچلر، نماینده آژانش پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه به بی‌بی‌سی گفته است ورود یک‌باره این تعداد پناهجو هر میزبانی را مستاصل و با دردسر روبرو می‌کند.

پیش از این نیز معاون نخست وزیر ترکیه هشدار داده بود این کشور در حال تلاش برای غلبه بر یک فاجعه انسانی است که در اثر پیش‌روی نیروهای دولت اسلامی و فرار آوارگان کرد روی داده است.

تعداد پناهندگان سوری در کشورهای لبنان، اردن و ترکیه ۳ میلیون نفر تخمین زده شده و مقامات سازمان ملل معتقدند این سه کشور برای ادامه کمک های خود نیاز به پشتیبانی دارند.

به گفته سازمان ملل متحد ۵۱.۲ میلیون نفر نیز در درگیری های سال جاری ، به ناچار بی جا شده اند و در درون مرزها کشور خود آواره اند.

مطالب مرتبط