'بیش از سه هزار' شهروند اروپایی با گروه داعش همکاری می‌کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption ژیل دو کرشوو نسبت افزایش حملات تلافی جویانه علیه کشورهای اروپایی هشدار داد

ژیل دو کرشوو، مسئول امور مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا به بی بی سی گفته است که بیش از سه هزار شهروند اروپایی برای حمایت از پیکارجویان اسلامگرای داعش به سوریه و عراق رفته‌اند.

به گفته آقای کرشوو از زمانی که گروه داعش تشکیل دولت (خلافت ) اسلامی را در مناطق اشغال شده سوریه و عراق اعلام کرد بر شمار شهروندان اروپایی که برای حمایت از آنها به این کشورها رفته اند، افزوده شده است.

مسئول امور مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا همچنین هشدار داد که حملات هوایی به مواضع این گروه، خطر بروز حملات تلافی جویانه را در کشورهای اروپایی افزایش خواهد داد.

آقای کرشووگفت: "فکر می کنم باید اعتراف کرد که این اقدامات تلافی جویانه صورت خواهد گرفت."

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از ماه گذشته میلادی نزدیک به ۲۰۰ حمله هوایی را علیه پیکارجویان گروه داعش در عراق انجام داده اند.

این نیروها همچنین از روز دوشنبه گذشته (۲۲ سپتامبر) به اهداف این گروه در سوریه حمله کرده اند.

به گفته آقای کروشوو، این سه هزار نفر هم کسانی را شامل می شود که به این مناطق رفته و هم افرادی را که در این مناطق کشته شده اند دربرمی گیرد.

گروه داعش در ماههای اخیر بخش های وسیعی از سوریه و عراق را به تصرف خود در آورده است.

براساس برآوردهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، شمار پیکارجویان گروه داعش در عراق و سوریه احتمالا به ۳۱ هزار نفر رسیده که این میزان سه برابر بیش از تعدادی است که قبلا گفته شده بود.

آقای کرشوو همچنین در مورد عملکرد گروههایی دیگر همانند القاعده که با داعش در رقابت هستند، هشدار داد و گفت که احتمالا القاعده برای حفظ موجودیت خود حملاتی را در اروپا آغاز خواهد کرد.

رای گیری برای حضور بریتانیا

حق نشر عکس afp
Image caption پیکارجویان داعش بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده اند

آمریکا می گوید به بیش از ۴۰ کشور پیشنهاد داده که در ائتلاف مقابله با گروه داعش شرکت کنند.

در همین رابطه قرار است امروز پارلمان بریتانیا در باره حمایت این کشور از حمله علیه پیکارجویان اسلامگرا در عراق و نه در سوریه تصمیم گیری کند.

پس از آنکه وزیر خارجه عراق در نامه ای از سازمان ملل متحد درخواست کمک کرد، دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که نیروهای بریتانیایی باید به صورت قانونی در حملات هوایی علیه اهداف وابسته به گروه داعش در عراق شرکت کنند.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا هم گفته است که دولتش ظرف روزهای آتی درباره پیوستن نیروهای کشورش به حملات هوایی در عراق و سوریه تصمیم گیری می کند.

مطالب مرتبط