ناآرامی در چین؛ تعداد تلفات در سین‌کیانگ به ۵۰ نفر رسید

حق نشر عکس Reuters

بر اساس گزارش رسانه‌های رسمی چین دست کم ۵۰ نفر در استان سین‌کیانگ در اثر درگیری‌هایی که پلیس این کشور "حمله جدی تروریستی" تلقی می‌کند، کشته شده‌اند.

این درگیری روز یکشنبه ۲۱ سپتامبر رخ داد اما یک وبسایت خبری متعلق به دولت محلی یک روز بعد گزارشی از وقوع آن در ایالت لونتای خبر داد و تعداد تلفات را تنها ۲ نفر اعلام کرد.

هنوز هیچ دلیلی برای تعویق در انتشار اخبار مربوط به این درگیری ارائه نشده است.

روز پنجشنبه این رسانه دولتی تعداد تلفات "شورشیان" را ۴۰ نفر گزارش کرد و گفت که ۶ شهروند غیرنظامی و ۴ افسر پلیس نیز در اثر این حمله کشته شدند.

در ایالت سین‌کیانگ تنش بین مسلمانان 'اویغور' منطقه و چینی‌های قوم 'هان' افزایش یافته است.

در ماه‌های اخیر با حملات مرگبار به شهروندان در اورومچی و شهر کونمینگ در جنوب سین‌کیانگ خشونت‌ها بیشتر شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption ایغورها ۴۵% از جمعیت سین‌کیانگ را تشکیل می‌دهند

'تیانشان' وبسایت خبری متعلق به دولت محلی گزارش کرد که چند انفجار پی در پی حدودا ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت محلی در دو ایستگاه پلیس، یک بازار و ورودی یک مغازه رخ داد.

این وبسایت خبری نوشته است "شورشیان" یا وسیله انفجاری همراه خود را منفجر کردند و کشته شدند یا "به وسیله پلیس هدف گلوله قرار گرفته و کشته شدند."

طبق گزارش تیانشان دو "شورشی" بازداشت و ۵۴ غیر نظامی کشته شدند.

ایغورها و سین‌کیانگ

اویغورها مسلمانانی از اقوام ترک هستند که ۴۵% جمعیت سین‌کیانگ را تشکیل می‌دهند. قوم چینی هان ۴۰% از جمعیت این استان را تشکیل می دهد.

دولت چین در ۱۹۴۹ پس از سرکوب "دولت ترکستان شرقی" که مدت زیادی از تاسیس آن نگذشته بود، کنترل منطقه را دست گرفت.

از آن پس جمعیت عظیمی از قوم هان چین به این منطقه مهاجرت کردند.

اویغورها می‌گویند هویت فرهنگی آنها در خطر است.

وبسایت تیانشان مظنون اصلی را "ممت تورسون" (محمد تورسون) معرفی کرده و گفته است که او "از ۲۰۰۳ با گروه‌های افراطی همکاری داشته است."

تایید خبرهای منتشر شده درباره تنش‌های موجود در سین‌کیانگ بسیار دشوار است زیرا دسترسی به اطلاعات از سوی مقامات کنترل می‌شود.

چین می‌گوید اویغورهای جدایی‌طلب از "گروه‌های تروریستی خارجی الهام می‌گیرند" و آنها را در این آشوب‌ها مقصر می‌شناسد اما فعالان سیاسی می‌گویند پلیس سرکوبگر چین آتش خشونت را در منطقه شعله‌ور می‌کند.