ازبکستان؛ از شکنجه زندانی تا تنبیه به خاطر بد پوست کندن هویج

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید زندانیان سیاسی ازبکستان از "آزار‌های غیرقابل توصیف"، شکنجه و شرایط بد زندان رنج می‌برند.

بر اساس گزارش تازه‌ای که این سازمان با بررسی ۴۴ مورد زندانی تهیه کرده، روزنامه‌نگاران و منتقدان حکومت ازبکستان سال‌ها در زندان می‌مانند، مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و مدت محکومیت آنها افزایش می‌یابد.

از این ۴۴ زندانی، ۳۴ نفرشان هنوز در زندان هستند. حدود سه چهارم زندانیان هنگام بازجویی یا بعد از آن در زندان شکنجه شده‎اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید به خاطر نقض قوانین مبهم زندان، مدت محکومیت این زندانیان اغلب افزایش می‌یابد.

در یکی از موارد، یک زندانی به خاطر کندن "نادرست" پوست هویج در آشپزخانه زندان به نقض قوانین زندان متهم شده است.

مقام‌های ازبکستان وجود زندانی سیاسی را تکذیب می‌کنند و می‌گویند دیگر کسی در این کشور شکنجه نمی‌شود.

'روزنامه‌نگاری که شبیه خودش نبود'

در این گزارش به محمدبیگ جانف، روزنامه‌نگار ازبک اشاره شده که از ۱۵ سال پیش در زندان است.

همسرش می‌گوید دو سال پیش که بعد از مدت‌ها اجازه یافت با محمدبیگ جانف ملاقات کند، او تکیده شده بود، سل داشت و همه دندان‌هایش ریخته بود.

فرزندان این روزنامه‌نگار ازبک می‌گویند او برای آنها توصیف کرده که یک‌بار زندانبانان در دو ردیف ایستادند و او را با کتک از تونل انسانی رد کردند. بعد از کتک زدن او چهار روز بدون آب و غذا روی زمین بتونی افتاده بوده است.

خانواده روزنامه‌نگار ازبک می‌گویند در روزهای پایان محکومیت، به دلیل لاغری مفرط دیگر چهره او قابل شناسایی نبود و بسیار تغییر کرده بود.

سال ۲۰۱۲ چند روز پیش از آن که دوران حبس آقای جانف تمام شود، محکومیت او پنج سال دیگر تمدید شد.

مرگ یک زندانی

حق نشر عکس 1
Image caption نیلوفر رحیم‌جاناوا در زندان زنان زنگی آته ولایت تاشکند ازبکستان از دنیا رفته است

۲۸ شهریور امسال گزارش شد نیلوفر رحیم جاناوا، از زندانیان مسلمان در زندان درگذشته و جسد او به خانواده‌اش تحویل داده شده است.

نیلوفر رحیم‌جاناوا، سال ۲۰۱۲ به اتهام "عبور غیرقانونی از مرز و تروریسم" به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

تاجی بایوا، از مدافعان حقوق بشر در تاجیکستان شرایط زندانیان زن در زندان‌های ازبکستان را ناگوار توصیف می‌کند و می‌‎گوید هر سال جسد چهار - پنج نفر به بیرون زندان فرستاده می‌شود.

در سال ۲۰۰۲ تئو ون بوین، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد شکنجه، از ازبکستان بازدید کرده و از "استفاده سیستماتیک از شکنجه در این کشور" خبر داده بود.

بلافاصه پس از انتشار گزارش سازمان ملل درباره شکنجه در ازبکستان، دولت این کشور اعلام کرد درباره شکنجه تدابیر مشخصی ‌اندیشیده است.

مطالب مرتبط