آمریکا: حمله‌های هوایی در حال تضعیف 'داعش' است

حق نشر عکس AFP
Image caption یک جنگنده آمریکایی برفراز آسمان عراق و پس از حمله به مواضع گروه دولت اسلامی در سوریه

یک فرمانده ارشد نیروهای نظامی آمریکا گفته است که حمله‌های هوایی علیه شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) در حال تحلیل بردن و نابود کردن شالوده آن گروه است، ولی برای مقابله با آن کافی نیست.

ژنرال جک دمپسی، از فرماندهان نیروهای آمریکایی در جمع خبرنگاران گفت که لازم است در هر دو کشور عراق و سوریه، اقدامات برای یافتن راه‌حلی دیپلماتیک همزمان با عملیات نظامی انجام شود.

همزمان، فرماندهان نیروهای کرد در شمال سوریه می‌گویند که نیروهای گروه دولت اسلامی حلقه محاصره شهر کوبانی را تنگ‌تر کرده‌اند.

یکی از فرماندهان نیروهای کرد گفت که کوبانی از سه جبهه هدف حمله و زیر آتش است. روز پنجشنبه، ۲۵ سپتامبر، گزارش شده بود که پیشمرگ‌های کرد توانسته‌اند مانع پیشروی بیشتر گروه دولت اسلامی شوند.

براساس گزارش‌ها، درگیری دو طرف در مناطق نزدیک به مرز شمالی سوریه به حدی است که افراد حاضر در محدوده مرزی سوریه و ترکیه می‌توانند عبور و مرور شبه‌نظامیان هر دو گروه درگیر را ببینند و صدای درگیری‌ها را بشنوند.

روز جمعه، ۲۶ سپتامبر، گروهی که گفته می‌شود اغلب از کردهای ترکیه بودند، در محدوده مرزی ترکیه تجمع کرده بودند تا برای کمک به کردهای درگیر در کوبانی وارد خاک سوریه شوند، ولی در نهایت، با نیروهای امنیتی ترکیه درگیر شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای امنیتی ترکیه برای متفرق کردن کردهای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه از گاز اشک‌آور استفاده کردند

گروه دولت اسلامی از حدود یک هفته پیش کوبانی را در محاصره داشته است و در این مدت، حدود ۱۴۰ هزار نفر از ساکنان منطقه به ترکیه گریخته‌اند.

محافظت از غیرنظامیان

همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در مناطق شمالی سوریه، صلیب سرخ جهانی از تمام طرف‌های درگیر در عراق و سوریه خواسته است تا از حمله به غیرنظامیان و هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی خودداری کنند.

مقامات این نهاد بین‌المللی گفته‌اند که سال‌ها جنگ به همراه تکثیر و گسترش تسلیحات در منطقه، زمینه‌ساز مرگ صدها هزار نفر شده و میلیون‌ها نفر را هم بی‌خانمان و آواره کرده است.

تمام گروه‌های درگیر در سوریه یکدیگر را متهم می‌کنند که در جریان درگیری‌ها، غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

Image caption خبرنگار بی‌بی‌سی در محدوده مرزی ترکیه و سوریه، این تصویر را از حضور شبه‌نظامیان در خاک سوریه ثبت کرده است

در پی آغاز حمله‌های هوایی آمریکا علیه نیروهای گروه دولت اسلامی در روزهای گذشته گزارش شد که غیرنظامیان ساکن مناطق تحت کنترل آن گروه در حال ترک محل زندگی خود هستند.

آمریکا گفته است که پایگاه‌های گروه دولت اسلامی و تاسیسات نفتی در مناطق تحت کنترل نیروهای آن را هدف قرار می‌دهد. این حمله‌ها در چهار شب گذشته انجام شده‌اند و نیروهای آمریکایی می‌گویند که در این مدت چهار تانک گروه دولت اسلامی نابود شده و یک تانک دیگر آسیب دیده است.

پارلمان بریتانیا هم روز جمعه، ۲۶ شهریور، با درخواست دولت برای مشارکت در حمله‌های هوایی علیه گروه دولت اسلامی در عراق موافقت کرد.

بلژیک و دانمارک اعلام کرده‌اند که آنها هم در عملیات علیه گروه دولت اسلامی مشارکت خواهند کرد.

گروه دولت اسلامی کنترل بخش گسترده‌ای از شمال شرق سوریه را در اختیار دارد و در ماه‌های گذشته توانسته است بخش‌هایی از عراق، از جمله شهر موصل را تحت کنترل بگیرد.

مطالب مرتبط