پارلمان تاجیکستان طرح حزب اسلامی برای اصلاح نظام خدمت سربازی را رد کرد

ارتش
Image caption از موارد زیاد نقض حقوق بشر، از جمله آزار و اذیت و مرگ و میر سربازان، در ارتش تاجیکستان گزارش شده است

شورای مجلس نمایندگان تاجیکستان طرح پیشنهادی حزب نهضت اسلامی در مورد اصلاح قانون در باره خدمت سربازی و تعهدات نظامی شهروندان را رد کرده است.

در این باره محمودجان فیض رحمان اف، سخنگوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، عمده ترین حزب مخالف دولت، بعد از ظهر روز جمعه 26 سپتامبر خبر داد.

این طرح از سوی محی‌الدین کبیری و سعیدعمر حسینی، اعضای پارلمان از حزب نهضت اسلامی، روز 25 آوریل سال جاری برای بررسی به مجلس نمایندگان پیشنهاد شده بود.

نمایندگان حزب نهضت اسلامی هدف از پیشنهاد این طرح را "پیشگیری “اوبلاوا” (سربازگیری اجباری با کتک و شلاق)، تأمین بهتر دعوت جوانان به خدمت حربی، از بین بردن رشوه خواری در موسمهای دعوت جوانان به ارتش و مهیا نمودن زمینه برای تأسیس ارتش حرفه ای کشور" خوانده بودند.

اما طرحهای پیشنهادی از سوی اعضای جداگانه پارلمان، بویژه نمایندگان احزاب مخالف، معمولاً قبل از بررسی به حکومت تاجیکستان ارسال می‌شوند و در صورتی که حکومت نپذیرد، مجلس نمایندگان از بررسی آنها صرف نظر می‌کند.

به گفته منابع حزب نهضت اسلامی، طرح پیشنهادی آقایان کبیری و حسینی در باره اصلاح نظام خدمت سربازی را هم حکومت تاجیکستان نپذیرفته و از اول ماه اوت سال جاری به پارلمان نوشته است که "لایهه به شکل پیشنهادشده در مجموع قابل دستگیری نمی‌باشد."

یکی از پیشنهادهای عمده حزب نهضت اسلامی در باره تغییر نظام خدمت سربازی، تأسیس صندوقی ویژه برای پشتیبانی از نیروهای مسلح تاجیکستان است که هزینه آن از بودجه دولت و پولهایی که شهروندان برای انجام ندادن خدمت سربازی می‌پردازند، فراهم می‌شود.

به گفته مؤلفان این طرح، کسانی که مایل به انجام خدمت سربازی نیستند، باید به صندوق ویژه حمایت از نیروهای مسلح مبلغی پول بپردازند. در برابر این، دولت باید به سربازان معاش بپردازد که کمتر از حقوق ماهیانه متوسط شهروندان نباشد.

برای کسانی که نه خدمت سربازی را انجام می‌دهند و نه به جای آن پولی به صندوق حمایت از ارتش می‌پردازند، حزب نهضت اسلامی پیشنهاد کرده بود که استخدام آنها در نهادهای دولتی ممنوع اعلام شود.

فعالان حزب نهضت اسلامی می‌گویند که در صورت بررسی و تصویب در پارلمان و اجرای طرح پیشنهادی آنها، پدیده نامطلوب سربازگیری اجباری که با موارد گسترده نقض حقوق بشر از سوی مأموران دولتی همراه است، از میان خواهد رفت.

همچنین، تصویب و اجرای این سند، از دید آنها، کمک می‌کند که دیگر زمینه‌ای برای رشوه خواری و فساد در کمیسریاهای نظامی محلی و یگانهای ارتش تاجیکستان باقی نماند. برعکس، با توجه به تأسیس صندوق ویژه، امکان دارد تأمین خوراک و پوشاک و وضعیت بهداشتی سربازان در ارتش بهتر شود.

اما در جلسه شورای مجلس نمایندگان که روز 26 سپتامبر دایر شد، اعضای این شورا که عمدتا از حزب حاکم خلق دمکرات به رهبری امامعلی رحمان، رئیس جمهور، هستند، طرح پیشنهادی بانفوذ ترین حزب مخالف دولت را رد کرده‌اند.

این در حالی است که برخی از افراد معتمد آقای رحمان در دوره نامزدی اش به انتخابات ریاست جمهوری گذشته (6 نوامبر 2013) اعلام کرده بودند که یکی از اهداف او در دور تازه ریاستش اصلاح نظام ارتش و خدمت سربازی در تاجیکستان خواهد بود.

گروههای مدافع حقوق بشر همواره از تعقیب و بازداشت جوانان در خیابانها و اعزام اجباری آنها به ارتش که همراه با لت و کوب و شکنجه این افراد صورت می‌گیرد، انتقاد می‌کنند.

از موارد زیاد شکنجه و آزار، قتل و مرگ و میر تازه سربازان در محل خدمت، سوء تغذیه و ابتلا به بیماریهای گوناگون، نظیر سل، بهره کشی فرماندهان از نیروی کار سربازان، از جمله مانند خدمتکار نگاه داشتن و کار فرمودن آنها در منزل افسران، گزارشهایی منتشر شده است.

رد پیشنهاد حزب نهضت اسلامی در باره اصلاح نظام خدمت سربازی از سوی پارلمان تاجیکستان در حالی است که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، اواسط ماه سپتامبر فرمانی را در باره آغاز موسم پاییزی سربازگیری در این کشور صادر کرد.

در این موسم که ماههای اکتبر و نوامبر را در بر می‌گیرد، سربازانی که خدمت را انجام دادند، از ارتش مرخص و جوانان رسیده به سن خدمت به صفوف ارتش می‌پیوندند.

خدمت سربازی در تاجیکستان دوساله و اجباری است. جوانان سنین 18 تا 27 سال که بیمار یا معلول و یا تنها فرزند خانواده نیستند، و یا در دانشگاه یا مؤسسات دیگر آموزش عالی تحصیل نمی‌کنند، در دو موسم بهار و پاییز به خدمت سربازی اعزام می‌شوند.

اما به گفته ناظران، بسیاری از جوانان سن خدمت سربازی که میلی به خدمت در ارتش ندارند، بعد از فارغ شدن از مدرسه و در صورت پذیرفته نشدن به دانشگاهها، به عنوان مهاجر کاری به روسیه می‌روند و سالها در آن جا ‌ماندگار می شوند.

موارد زیاد فرار سربازان از ارتش تاجیکستان هم ثبت شده و به گفته منابع نظامی، طی سالهای اخیر بیش از 700 نفر از سربازان فراری به روسیه و کشورهای دیگر پناه برده‌اند.

مطالب مرتبط