رییس ستاد ارتش آمریکا: برای شکست گروه 'دولت اسلامی' نبرد زمینی نیز لازم است

حق نشر عکس AP

ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری کشورش به گروه "دولت اسلامی" (داعش) ضربه زده اما هشدار داد که توان هوایی به تنهایی قادر به شکست این گروه نیست.

ژنرال مارتین دمپسی به خبرنگاران گفت هم در عراق و هم در سوریه، نبرد زمینی با جنگجویان گروه "دولت اسلامی" ضروری است.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا که در پنتاگون، محل وزارت دفاع آمریکا، صحبت می‌کرد، گفت حملات هوایی این هفته به مواضع گروه "دولت اسلامی" در سوریه توان فرماندهی، کنترل و تدارکاتی آن را مختل کرده است.

وی افزود برای نبرد زمینی با داعش در سوریه، بین دوازده تا پانزده هزار نفر مورد نیاز است. به گفته وی، این نیروها باید از میان مخالفان میانه‌روی دولت بشار اسد انتخاب شوند.

این رقم، دو تا سه برابر تعداد نیروهایی است که قرار است طی یک سال آینده توسط آمریکا آموزش داده شده و مسلح شوند.

جنگنده های بریتانیایی، آماده عملیات

در پی رای پارلمان بریتانیا به پیوستن این کشور به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در مقابله با گروه موسوم به "دولت اسلامی"، داعش، جت‌های جنگنده‌ بریتانیایی آماده حمله به مواضع این گروه در عراق هستند.

گفته می‌شود شش جت تورنادوی متعلق به نیروی هوایی بریتانیا ممکن است ظرف امروز یا فردا، اولین ماموریتشان را انجام دهند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه در جلسه اضطراری پارلمان در این مورد گفت بریتانیا در مقابله با تهدید گروه "دولت اسلامی" باید "بردباری و مقاومت از خود نشان دهد نه شوک و ترس."

هواپیماهای بریتانیایی ابتدا تنها به مواضع داعش در عراق حمله خواهند کرد اما سردبیر سیاسی بی‌بی‌سی می‌گوید آقای کامرون خاطرنشان کرده که آماده توسعه عملیات هوایی به سوریه نیز هست.

در جلسه رای‌گیری در پارلمان بریتانیا که هفت ساعت طول کشید، ۵۲۴ نماینده موافق حمله هوایی نظامی در عراق بودند و فقط ۴۳ نماینده با آن مخالفت کردند. هر سه حزب اصلی بریتانیا طرفدار مشارکت این کشور در عملیات هوایی در عراق بودند.

جت‌های جنگنده فرانسوی نیز از قبل در حملات هوایی به مواضع داعش در عراق مشارکت داشته‌اند و بلژیک و دانمارک هم در حال فرستان هواپیما به منطقه هستند.

حدود ۴۰ کشور از جمله بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه به ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش پیوسته‌اند.

کشورهای اروپایی تا الان فقط با حمله به مواضع داعش در عراق موافقت کرده‌اند که دولتش برای مقابله با این گروه تقاضای کمک کرده بود.

اما آمریکا، عربستان سعودی، و امارات عربی متحده به مواضع داعش در شرق سوریه نیز حمله کرده اند. تاسیسات نفتی منطقه از جمله اهداف این حملات بوده است.

'ناقض قوانین بین‌المللی'

روسیه گفته است بمباران سوریه توسط آمریکا و کشورهای عرب با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه آمریکا در نیویورک به خبرنگاران گفت آمریکا باید قبل از حملات هوایی به مواضع گروه دولت اسلامی در سوریه، موافقت متحد روسیه یعنی بشار اسد، رییس جمهور سوریه را جلب می‌کرد.

وی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت:"بسیار مهم است که یک همکاری اینچنینی با مقام‌های سوریه شکل بگیرد

داعش بخش‌های بزرگی از شمال شرق سوریه و شمال عراق از جمله موصل، دومین شهر بزرگ این کشور، را تحت کنترل دارد.

مطالب مرتبط