سرلشکر رشید: فرماندهان ایرانی در فلسطین کمک مستشاری می‌کنند

حق نشر عکس TASNIM

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران از تلاش این نیرو برای مسلح کردن گروه‌های فلسطینی در کرانه باختری خبر داده است.

آقای حاجی‌زاده گفته است: "تجهیز کرانه باختری را بنا به فرموده مقام معظم رهبری دنبال می‌کنیم چرا که چنین چیزی خواسته و تدبیر فرماندهی کل قوا است."

در عین حال سرلشکر غلامعلی رشید، جانشین ستاد کل نیروهای مسلح ایران، از "کمک مستشاری" فرماندهان ایرانی در فلسطین خبر داده است.

او اعلام کرده است: "امروز برخی فرماندهان ما در میدان هستند و به عراق و ارتش آن کشور و حزب الله لبنان و مقاومت فلسطین کمک مستشاری می‌کنند."

آقای رشید با اشاره به ناآرامی‌های منطقه خاورمیانه گفته است: "آنچه که امروز در لبنان، عراق و سوریه شاهد هستیم به ما گوشزد می کند که باید بیش از پیش هماهنگی ذهنی و ساختاری در کشور ایجاد کنیم، در غیر این صورت دچار ضعف می‌شویم."

جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی حزب‌الله لبنان است و از برخی گروه‌های فلسطینی نیز پشتیبانی می‌کند. به دنبال درگیری‌های اخیر عراق نیز ایران به نیروهای عراقی و پیشمرگ‌های کرد برای مقابله با شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' کمک می‌کند.

'غافلگیری راهبردی'

غلامعلی رشید در نشستی به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق سخنرانی می‌‎کرده است.

آقای رشید، که از فرماندهان عالی دوران جنگ بود، در توضیح علت پیشروی گسترده نیروهای عراقی در آغاز جنگ گفته است که ایران در مقطع آغاز جنگ دچار "غافلگیری راهبردی" شد.

او توضیح داده است: "این مسئله جای مناقشه است که بگوییم ارتش ایران غافلگیر شد چرا که افرادی مانند امیرسیدتراب ذاکری که افسر اطلاعاتی ارتش بود و دیگر یگان‌ها همچون ژاندارمری تحرکات دشمن را زیر نظر داشتند و آن را گزارش می‌کردند."

"اما بنا به دلیل فقدان تعامل میان سه سطح نامبرده [عملیاتی، تاکتیکی و استراتژیک]، ایران دچار غافلگیری راهبردی شد و بنا به همین دلیل ۱۵ الی ۲۰ هزار کیلومترمربع از خاک کشورمان تصرف شد. یادمان باشد تصمیم‌گیری برای مقابله با دشمن باید قبل از جنگ صورت بگیرد اما این تصمیم‌گیری‌ها قبل از جنگ انجام نشد."

مطالب مرتبط